Френската икономика нарасна вяло през третото тримесечие

28.10.2016 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Брутният вътрешен продукт на втората по сила икономика в еврозоната нарасна през периода юли - септември с 0,2% спрямо второто тримесечие, когато френската икономика се сви с 0,1 на сто
Френската икономика нарасна вяло през третото тримесечие
Снимка: под лиценза на creative commons

Икономиката на Франция нарасна по-вяло от очакваното през третото тримесечие в резултат на поредни слаби потребителски разходи, спадащи бизнес инвестиции и влошаваща се туристическа индустрия в резултат на терористичните атаки в страната, показват предварителни данни на официалната френска статистика Insee.

Брутният вътрешен продукт на втората по сила икономика в еврозоната нарасна през периода юли - септември с 0,2% спрямо второто тримесечие, когато френската икономика се сви с 0,1 на сто, докато прогнозата на финансовите пазари беше за по-добър отскок с 0,3 на сто.

Трябва да се има предвид, че терористичната атака на 14-ти юли в Ница оказа негативно влияние върху цялата туристическа индустрия в страната и то точно преди обичайния пиков летен сезон. В същото време вотът във Великобритания на 23-ти юни за напускане на ЕС и последвалата рязка обезценка на британската лира в това число и спрямо еврото, пък постави въпросителни за износа на Франция към един от основните ѝ търговски партньори на фона на нестабилност и във вътрешното търсене.

Всичко това накара френските потребители, които са основен двигател за икономическия растеж в страната, да бъдат нерешителни през третото тримесечие, като разходите на домакинствата стагнираха за второто поредно тримесечие (останаха без промяна), показват данните на Insee.

Френските компании също попречиха за по-добрия растеж на икономиката, съкращавайки техните инвестиции с 0,3% за второ поредно тримесечие. Нетната международна търговия на страната пък отне около 0,5% от БВП, тъй като растежът на вноса надвиши този на износа. Правителствените разходи се повишиха с 0,4% за трето поредно тримесечие.

В същото време растежът на БВП на Франция на годишна база се забави рязко до 1,1% от 1,3% през второто тримесечие при прогноза за повишение с 1,2 на сто.

Слабият икономически растеж представлява допълнителен проблем за президента Франсоа Оланд, чието политическо бъдеще зависи до голяма степен от надеждите за икономически възход, който да намали френската безработица. Лидерът на социалистите заяви, че ще вземе решение до края на годината, дали ще се кандидатира за нов президентски мандат на предстоящите избори през май 2017-а година и отбеляза, че няма да направи това, ако безработицата не отбележи траен спад.

Коментирайки днешните данни, френският финансов министър Мишел Сапен посочи, че по-слабият от очакваното икономически растеж ще направи трудно постигането на правителствената цел за ръст на БВП с 1,5% през настоящата година. Той обаче добави, че тези данни не подкопават целите за публичните финанси и заетостта.

По-слабият икономически растеж не променя нищо по отношение на безработицата, която бележи ясно понижение, нито по отношение на дефицита, който също се свива и ние ще изпълним заложените бюджетни цели, заяви Мишел Сапен.

Междувременно Insee представи и по-слаби от очакваното данни за френските потребителски разходи през септември и за инфлацията в страната през октомври.

Разходите на домакинствата се свиха през септември изненадващо с 0,2% на месечна база при очаквания за повишение с 0,4 на сто - нещо, което вече беше видно от представените детайли по отношение на .БВП през третото тримесечие.

Потребителската инфлация през октомври пък остана на нивото от септември (0,0%) при прогноза за повишение с 0,2%, като на годишна база индексът на потребителските цени (CPI) нарасна за втори пореден месец с 0,5% при очаквания за ускорение на инфлация до 0,6 на сто.

Хармонизираният индекс на потребителските цени (индекс HICP според общите европейски стандарти) също нарасна на годишна база с 0,5% след аналогичен растеж през септември, задържайки все още далеч под целевото ниво на ЕЦБ за повишение на инфлацията в еврозоната към 2 на сто.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 06.01   1066 г. – За крал на Англия е коронован Харолд Годуинсън. 1579 г. – Осемдесетгодишна война: В Арас е подписан договор за създаване на Араския съюз на лоялните...