Френски пазари проявяват интерес към българско вино

11.10.2014 | 10:40
по статията работи: Мина Стойчева
Сортовете мавруд и мискет привличат западните купувачи
Френски пазари проявяват интерес към българско вино

Българските вина биха се отличили от всички останали с локалните родни сортове като памид, димят, ркацители, мавруд, мискет. Това са сортове, непознати на френския пазар и със сигурност ще предизвикат интерес. Товасмята енологът Таня Стоянова.

По нейните думи българските вина тепърва навлизат на пазарите във Франция, но тамошните купувачи проявяват интерес към тях. Но ценовата политика на българските винопроизводителите, занимаващи се с директен износ, се оказва неадекватна с реалността на европазара, смятаспециалистът.

"Изискванията на евроконсуматора са семпли и легитимни - всичко е въпрос на цена и на win-win стратегия. Вмъкване на малко повече гъвкавост в ценолистите за експорт е разковничето - това бих посъветвала колегите от България", допълва Стоянова, цитирана от БТА.

Междувременно в края на септември разрешиха добавянето на захар във виното, за да могат така производителите да вдигнат градуса на напитката. Това беше потвърдено от Изпълнителната агенция по лозата и виното. Според издадената от ръководителя на ведомството Красимир Коев винпромите ще могат да добавят по 1,5 грама захар на литър. По този начин те ще компенсират не толкова доброто качество на гроздовата реколта от тази година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...