Френски сенатори обжалваха пред Конституционния съвет (съд) на страната закона, криминализиращ отричането на арменския геноцид, предаде Франс прес, цитирана от БТА. Приет окончателно на 23 януари, този акт разгневи Турция, която е важен стратегически партньор на Париж. Ден след решението на Сената френският външен министър Ален Жупе призова Инстанбул към хладнокръвие.
За моменат са събрани 72 подписа на сенатори и 62 на депутати. От тях има представители както на левицата, така и на десницата. За да бъде сезиран Конституционния съд обаче са достатъчни само 60 гласа. Това съобщи групата на Европейския демократичен и социален сбор, обединяваща главно левоцентристите, които са инициатори на подписката. Обжалването блокира процеса на ратифицирането на закона от френския президент.
Съветът може да забрани закон, който сметне за противоконституционен, ако бъде сезиран от 60 сенатори, 60 депутати, държавния глава или председателя на някоя от двете парламентарни камари. Конституционният съвет трябва да се произнесе в срок от един месец, като този срок може да бъде съкратен на осем дни по искане на правителството.
В същото време турският премиер Реджеп Тайип Ердоган приветства сезирането на Конституционния съвет, предаде АФП, като се позовава на турски телевизии.
"Тази стъпка съответства на това, което е Франция. Надявам се, че Конституционният съвет ще направи необходимото", заяви Ердоган.
Законопроектът предизвика дипломатическа криза между Анкара и Париж и доведе до замразяване от страна на Анкара на политическото и военно сътрудничество с Франция. Освен това заради закона, криминализиращ арменския геноцид, Турция отказва да покрепи решенията на Съвета за сигурност на ООН, касаещи Сирия