Цената на фючърсите на желязна руда за пръв път спадна под 40 долара за метричен на стоковата борса в Сингапур, предава Bloomberg. Причината е спада на търсенето на желязо в Китай, дължащо се на спада на индустриалното производство във втората по големина икономика на света. В резултат на спада на производството запасите на най-големите производители на желязна руда започнаха да се покачват, допълва изданието.
Цената на фючърсите на AsiaClear с доставка през януари на Сингапурската стокова борса загуби 2,6%, достигайки 39,74 долара за тон по време на търговията днес. Това е най-ниската стойност на рудата от април 2013 г. На Далийската стокова борса контрактите за доставка през май регистрираха още по-голямо поевтиняване, спадайки до рекордно ниската цена от 45,81 долара за метричен тон. Поевтиняването на фючърсите на рудата в Сингапур и Далиан може да доведе и до спад на спот цената им. Тя ще бъде ревизирана по-късно днес.
На пазара на желязна руда се наблюдава свръхпредлагане, благодарение на увеличеното предлагане от производители като BHP Billiton, Rio Tinto и Vale. Те разработиха нови мини за добив на желязна руда в Австралия, с което допълнително редуцираха стойността ѝ. То съвпадна с продължаващия спад на индустриалното производство в Китай, който доведе до спад на търсенето на желязо. Според анализатори по този начин големите компании ще успеят да запазят пазарния си дял, а малките производители на желязна руда ще отпаднат от пазара.
Същевременно от Citigroup са на мнение, че макар цените на рудата да продължат да спадат, по-голямата част от нея – почти 90% - се търгува чрез фючърсни сделки, което едва ли ще окаже натиск върху спот цените. В каква степен спот цените ще бъдат повлияни от ниските фючърсни цени зависи от скоростта, с която се развиват новите проекти за добив на руда, смятат от Australia & New Zealand Banking Group.