Хазната не може да събере над половин милиард лева

26.04.2011 | 09:20
по статията работи:
Проблеми има с почти всички налози, но най-голям недостиг се очертава при данък печалба и при социалните осигуровки
Хазната не може да събере над половин милиард лева

Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg (за периода 26-28 април 2011 г.): ROJDEN

Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да  спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!

Бюджет 2011 г. е поредният, заплашен от ревизия заради проблеми с приходите. Данъчните са уведомили министъра на финансите Симеон Дянков, че очакват да съберат с 570 млн. лв. по-малко приходи от възложените им за годината със закона за бюджета. Това пише в анализ на Националната агенция за приходите за събираемостта към края на първото тримесечие, с който в. "Сега" разполага.

Според закона за годишния бюджет НАП трябва да събере малко над 13 млрд. лв. В прогноза, правена в средата на април от приходната агенция, са посочени по-скромни приходи - с около 570 млн. лв. по-малко. Ако планираните в закона приходи не се съберат, това значи, че ще трябва или да се режат разходи, или да се вдигне дефицитът. Липсващите над половин милиард лева са значителна сума и е твърде възможно да се стигне до актуализация на бюджета за трета поредна година. През 2009 г. планираните от ексминистърът Пламен Орешарски приходи се разминаха с реалността в рамките на около 7.5 млрд. лв., а през 2010 г. първоначалните планове бяха ревизирани надолу с около 2 млрд. лв. Тази година Дянков обеща пред обществото, а и пред Брюксел да се вмести в дефицит до 3% от БВП, което означава, че сега заложеният в бюджета недостиг в хазната за 2011 г. в размер на 2 млрд. лв. може да се увеличи с още максимум около 300 млн. лв.

Проблеми има с почти всички налози, но най-голям недостиг се очертава при данък печалба и при социалните осигуровки, става ясно от анализа на НАП. От данъка върху печалбата ще се съберат със 186 млн. лв. по-малко. Ограниченото кредитиране на фирмите и междуфирмената задлъжнялост карат компаниите да намаляват авансовите си вноски през годината, за да не се лишават от оборотни средства. Освен това печалбата на фирмите, а и на банките - заради лошите кредити, е по-ниска, което топи постъпленията.

От НАП отчитат, че от социални осигуровки ще успеят в най-добрия случай да съберат 3.174 млрд. лв. - с 224 млн. лв. по-малко от планираните за 2011 г. (но и с 394.6 млн. лв. повече от събраните през 2010 г.).

За първото тримесечие от социални вноски са събрани близо 700 млн. лв., което е едва 20.6% от годишния план при 24% през първото тримесечие на 2010 г. Данъчните се оправдават, че планът за осигуровките е бил нереално завишен и не отразява промените в макроикономическата обстановка. През м.г. от вноски бяха събрани 213 млн. лв. по-малко от планираните. От НАП твърдят, че догодина проблем с неизпълнението на плана няма да има, тъй като бюджетът за ДОО вече ще се прави на базата на реалната събираемост от предходната година.

Въпреки завишената инфлация, която вече подсили приходите в хазната през февруари и март, постъпленията от ДДС, които ще реализира НАП, се очаква да бъдат 3.4 млрд. лв. - с около 100 млн. лв. по-малко от плана и с едва 38 млн. лв. повече в сравнение с м. г. Основните рискове са два - потреблението да не се повиши със заложените 5.6% и ръстът в износа да е по-висок от планираните 13.3%. Проблемът е, че всеки 1% по-нисък ръст на търсенето от заложеното води до 64 млн. лв. по-малко приходи от ДДС, а всеки 1% по-висок ръст на износа - до загуба от 25.5 млн. лв. В анализа на данъчните прави впечатление, че най-голямото изоставане по линия на ДДС е при най-големите фирми. Доказателството е, че докато всички териториални дирекции из страната са събрали средно над 20% от плана си за ДДС за годината, звеното за големите данъкоплатци изостава с 4.7% от плана си. Например петролна рафинерия за първите три месеца на годината е платила с 40 млн. лв., или 22% по-малко ДДС в сравнение със същия период на м. г.

За поредна година НАП е задържала ДДС в края на 2010 г. и ударно е възстановявала данъчен кредит през първите месеци на 2011 г. Докато в края на 2010 г. невъзстановеният ДДС е възлизал на 563 млн. лв., към 31 март той вече е свит до близо 300 млн. лв.

От данъка върху личните доходи се очаква да бъдат събрани с около 96 млн. лв. по-малко от заложените в плана на НАП.

Проблем ще има и със здравните вноски. По тази линия данъчните очакват да съберат 1.408 млрд. лв., като неизпълнението ще е съответно в размер на 37 млн. лв.

В закона за бюджета на държавното обществено осигуряване е записано, че от вноски трябва да се съберат над 4 млрд. лв. В НАП обаче приемат, че няма ангажимент към събирането на близо 800 млн. лв., тъй като това са задълженията на държавата като осигурител. По неофициални данни хазната осигурява около 150 000 чиновници. На държавните чиновници бюджетът плаща изцяло вноските, а на работещите в държавното управление на трудов договор поема 60% от задълженията. Приходите на здравната каса от осигурителни вноски пък трябва да бъдат 1.661 млрд. лв., но около 250 млн. лв. от тях също директно се привеждат от бюджета за работещите в държавната администрация.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....