Война между торент тракери и търсачка за сваляне на музика е причината за временното блокиране на "Арена" и "Замунда" от миналата седмица. Това е една от версиите, която съобщи вчера собственикът на първия тракер Елиан Гешев, пише в днешния си брой вестник "Монитор".
Според него има съмнения, че една конкурентна фирма помага в атаките срещу торентите. Двата най-големи тракера за сваляне на безплатни филми и музика "Арена" и "Замунда" мистериозно спряха да работят миналия петък около 22,30 ч. Порталите били атакувани от 50 различни места със специален скрипт, който е започнал да ги натоварва. Подобни методи използват хакерите, но при професионалните хаквания на сайтове атаките се извършват не от 50, а от 10 000 места едновременно.
Хакерът остана неизвестен, но съмненията на администраторите на някои от сайтовете паднаха върху Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП). От събота в сайта Zamunda стои надписът "Недей с лошо, Колев;)" Съмненията за срива в петък паднаха върху Явор Колев, началник на сектор "Компютърни престъпления" към ГДБОП, откъдето обаче отричат да имат нещо общо със случая, информира Dariknews.bg.
Гешев обясни, че българските потребители, които използват торент-сайтове, по никакъв начин не нарушават закона и могат да бъдат спокойни: Това, което в Америка е забранено със закон, в Европа и в България е право. Всъщност, вменява се, че ако ти в твоя дом имаш 1000 копия на филми, за които не си заплатил, си престъпник, а не е така. Или имате 1000 копия от "Хари Потър", или имате матрица, с която можете да произведете 100 000 копия от "Хари Потър". Не знам потребител, който да държи в дома си по 1000 копия на един филм. Ако има такъв, той попада под ударите на властта.
Ние сме готови за още атаки и поддържаме още няколко домейна, така че при нов удар да можем да продължим да работим, обяви Гешев, който в момента той е подсъдим за това, че през "Арена" се разпространяват произведения, защитени от авторското право. Той очерта портала си като черна дъска, на която всеки потребител казва и показва какво е открил в интернет. По думите му носителите на авторските права дори имали достъп до сайта и сами можели да си трият от съдържанието.
На вчерашната пресконференция Гешев се оправда, че никъде в закона не се забранявал обменът на файлове с нетърговска цел. Това са пълни глупости, контрираха от МВР. Според разследващите торент тракерите укриват доходи и скоро ще започнат проверки и по тази линия.
Според шефа на "Арена" печалбите в сайта за година са около 30 000 лв. Анализите на разследващите обаче на базата на обявените цени за реклама показват, че такива суми се изкарват само за месец.
Криминалисти са категорични, че зад част от торентите стоят наследници на бившата силова групировка СИК. Първият собственик на "Арена" е бил Росислав Орешаров, който по-късно го прехвърля на Гешев, обясниха от МВР. Целта е да се скъса връзката със силовите структури, тъй като Орешаров е съдружник със съпругата на взривения сикаджийски бос Стоил Славов Вера.