"България е финансово стабилна и това е необходимо, но не достатъчно условие за растеж", заяви Левон Хампарцумян, главен изпълнителен директор на "УниКредит Булбанк" по време на конференцията "Успешно управление на рискове в несигурна среда".
Той посочи няколко фактора, изиграли положителна роля върху българската банкова система. Според него липсата на сложни деривативни финансови инструменти помогна на страната да бъде защитена от най-тежките ефекти на кризата, започнала през 2008 г., като загуба на спестявания, сериозни намалявания на активите на пенсионните фондове и т.н. В същото време банковата криза от 1996 – 1997 г. помогна на България да създаде една консервативна, регулирана и добре работеща банкова система.
"Банките следват развитието на икономиката и кредитирането ще започне да нараства с по-бързи темпове, когато бизнесът генерира растеж и се появят повече качествени инвестиционни проекти“, коментира г-н Хампарцумян. Той обясни още, че икономическата среда и насърчаването на предприемчивостта са факторите, които генерират растеж.
Хампарцумян заяви още, че не очаква депозити от Кипър да бъдат прехвърляни в България, съобщиха от пресцентъра на банката. Според него големите инвеститори търсят страни с ниски данъци и прилагащи английската правна система, а България може да почерпи опит от Северно-европейските и Балтийските страни, за да подобри средата си за правене на бизнес.
Според доклад на БНБ банките в България увеличават привлечените си средства както през 2012 г., така и в началото на настоящата година. Основно това се дължи на увеличение на депозитите на домакинствата, което явно показва, че системата е допълнително подсигурена. Растежът на привлечените средства от местни източници пък е израз на доверието в банките и системата. Освен това по този начин се намалява зависимостта на българските банки, които са дъщерни дружества, от техните базирани в чужбина компании-майки.
Февруари 2013 г.пък е поредният месец, в който е отчетен ръст на депозитите и банковият сектор излиза на печалба. Въпреки наложения данък върху банковите депозити, влоговете останаха най-предпочитани и сигурни както сред домакинствата, така и сред фирмите.