Хлябът поскъпва с до 25%, твърдят от бранша

06.08.2010 | 18:00
по статията работи:
Според министър Найденов за момента няма опасност страната да остане без хляб
Хлябът поскъпва с до 25%, твърдят от бранша

Хлябът поскъпва с 20-25% заради поскъпването на брашното. Това обясни за Дарик радио председателят на Асоциацията на хлебопроизводители "Хляб за България" Георги Попов. По думите му не може да се говори за спекулативно увеличение на цените.

От своя страна председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов обясни, че цените на родния пазар са пряко свързани със тенденциите на поскъпване на световните пазари. От бранша са на мнение, че цените на пшеницата ще продължават да се покачват, след като Русия обяви вчера, че налага забрана за износа на зърно.

Хлябът поскъпва и това е факт, категоричен беше Попов. Той добави:

Поскъпването е факт, то не е прогноза. На места е до 30%, но средно за страната очаквам, че ще бъде между 20 и 25%. Какво означава спекулативна цена? Ако визирате думите на министъра, напомнете му, че цифрите, които той цитира са без ДДС. И това са цени, на които ние продаваме в магазина. Така че ние в момента продавахме на по-ниски цени, отколкото той твърдеше, че трябва да се продава хлябът. Да не говорим, че не министърът е човекът, който определя нивата на цените.

Попов изрази притесненията на бранша, че тази година освен по-лошо качество на реколтата се очаква и по-дефицит от 500 хиляди тона пшеница.

Зърнопроизводителите пък са на мнение, че е крайно време и у нас да се покачат цените на пшеницата.

Ние продаваме най-евтината пшеница в ЕС, коментира председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов, цитиран от Dariknews.bg.

Той добави:Поради тази причина има 10 кораба, наредени на Варна и на Бургас, чакат да товарят заради забраната на Русия за експорт на зърно. Фуражната пшеница достигна цената на хлебната. Котировките там са 300 - 310 лева на тон за фуражната пшеница. Това не е спекулативно покачване. Когато една стока има огромно търсене, има дефицит, нормално е нейната цена да се вдигне.

У нас ще има увеличение, ако цените на световните борси продължат да се покачват, допълни Христов, предаде Dariknews.bg.

В близко време няма опасност България да остане без хляб. Това увери от своя страна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, който днес посети Габрово, предаде Агенция "Фокус".

Пред журналисти той заяви, че в понеделник се свиква Консултативният съвет по зърното и ще бъде обсъдена ситуацията с добива на зърно. България не може на този етап на забрани износа на зърно. Решението трябва да е на ниво Европейски съюз, коментира министърът. Според него ситуацията се следи и за момента няма проблем с нашата реколта.

Пшеницата все още не е прибрана напълно, но до момента добивът е между 3,5 и 3,6 млн. тона. За зърнения баланс на България е необходимо половината от това количество и следователно имаме два пъти повече, обясни още земеделският министър. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....