Хонконг може да бъде врата към големия китайски пазар за българските фирми, заяви зам.-министърът на икономиката и енергетиката Красин Димитров по време на бизнес семинар в София, съобщават от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Ведомството планира да разкрие трета търговска служба в провинция Гуандун, в Южен Китай, в непосредствена близост до Хонконг. Димитров изрази убедеността си, че това ще допринесе за още по-активно бизнес сътрудничество с двете страни.
Континентален Китай е най-големият търговски партньор на Хонконг и съгласно споразумението за по-тясно икономическо партньорство между двете страни, всички продукти от Хонконг, които отговарят на изискванията за произход, се внасят без мито в континентален Китай.
Хонконг се ползва и от условията на всички споразумения за свободна търговия, които Китай е сключил с други държави. Китай се нарежда на второ място след Турция сред експортните ни дестинации извън Европейския съюз, благодарение на нарастването на родния износ. През 2013 г. стокообменът ни с Китай се увеличава с 7,8% спрямо миналата година и достига 1,875 млрд. долара, а този между с Хонконг за миналата година възлиза на 137,6 млн. долара, от които български износ е 63,9 млн. долара, уточняват от МИЕ.
В съобщението си от ведомството казват, че икономическите затруднения и свитото търсене през последните години в Европа, както и особено трудната ситуация в момента с разразилата се криза в Украйна, предполага българският бизнес да търси нови възможности за ръст на експорта към бързоразвиващите се икономики на Азия, в това число и към огромния китайски пазар.
Добра възможност в тази посока предоставя организираният бизнес семинар от Министерство на икономиката и енергетиката, Търговско-икономическото представителство на Хонконг в Брюксел и Хонконгският съвет за развитие на търговията.
Хонконг е недостатъчно оценен като място за правене на бизнес от българските компании, посочи зам.-министър Красин Димитров и отбеляза, че страната е най-свободната икономика в света и най-конкурентоспособната в Азия. Секторът на услугите формира над 90% от БВП.
Сред условията, които Хонконг предоставя за бизнеса, Красин Димитров посочи, че не се начислява ДДС, а корпоративния данък е 16,5%. Летището в Хонконг пък е най-натовареното в света за международен карго превоз. Страната е и сред интензивно използваните контейнерни пристанища в света, както и вторият най-голям фондов пазар в Азия.
Българските граждани могат да пребивават на територията на Хонконг до 90 днибез визи, като същото важи за гражданите на Хонконг за територията на България, което е допълнително предимство за правенето на бизнес между двете страни.
От МИЕ посочват, че страната ни е позната на пазарите в Азия с някои традиционни стоки - хранителни продукти, български вина, мляко и млечни продукти, минерална вода, етерични масла и особено розовото масло, продукти на машиностроенето, електрониката и електротехниката, фармацията.
Всичко това създава добри условия за българските фирми, които искат да търгуват с Китай – те биха могли да използват Хонконг като основа за своята дейност, възползвайки се от предимствата, правните и финансови услуги, коиторайонът също предлага, каза още зам.-министър Красин Димитров.
Хонконг е домакин на едни от най-важните и престижни търговски изложения не само в Азия, но и в световен мащаб. Насърчаваме българските фирми да участват в такива изложения като подходящото място за установяване на бизнес партньорства.
Миналата година Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия организира търговска мисия за посещение на международния панаир за вино и спиртни напитки Hong Kong International Wine & Spirits Fair, в която участваха 12 български винопроизводители, допълни още зам.-министър Димитров.