Хората искат да получават пари за металните си отпадъци

28.02.2012 | 11:11
по статията работи: Петър Чернев
Според 65% от хората държавата не осъществява достатъчно ефективен контрол върху пунктовете за цветни метали, отчита изследване на НОЕМА
Хората искат да получават пари за металните си отпадъци
Снимка: Sxc.hu

Според 65% от хората държавата не осъществява достатъчно ефективен контрол върху пунктовете за изкупуване на метали. Това сочат данните от националното представително телефонно социологическо проучване на НОЕМА. То е проведено в периода 12-19 февруари 2012 година. Интервюирани са 1000 души от София, големите, както и някои по-малки градове. Обхванати са всички възрастови групи.

Близо половината анкетирани признават, че те или техен близък са предавали отпадъци срещу заплащане. Голяма част от тях – над 75%, не знаят, че според новия Закон за управление на отпадъците нямат право да получават пари за металните отпадъци. Изследването отчита и несъгласието на хората тази възможност за спечелване на допълнителни средства да бъде отнета. Едва 34% от анкетираните са заявили съгласието си опцията да бъде премахната.

Изследването е поръчано от Асоциация на рециклиращата индустрия и Българската асоциация по рециклиране (БАР). Двете асоциации представляват общо около 600 големи, средни и малки фирми от бранша.

Резултатите от проучването ще бъдат предоставени на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание и на Конституционния съд. Те ще бъдат използвани в подкрепа на становищата на двете организации, че новите нормативни изисквания за разположение на площадките и за безвъзмездно предаване на отпадъците ще демотивират гражданите да предават отпадъците си по надлежния ред и на определените за целта места.

Ако бъдат премахнати пунктовете за предаване на такъв вид смет над половината от анкетираните (53%) ще изхвърлят този тип отпадъци "в” или "до кофите с битови отпадъци”. Само една четвърт (25%) са склонни да ги извозват до определените за това места. Разстоянието, на което биха превозвали, сами, металните си отпадъци, за да ги предадат безвъзмездно, е не по-голямо от "до 5 км”.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....