Хората на следдипломен стаж след завършване на висше образование не се смятат за учещи и нямат право на наследствена пенсия. Това предвиждат промени в подзаконови нормативни актове, утвърдени от Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), съобщават от института.
С тях също така еднозначно се регламентират сроковете, в които се изплащат наследствените пенсии на учащите в зависимост от информацията, съдържаща се в съответните документи, издавани от учебните заведения. Нормативно се урежда и правото на наследниците, посочени в чл. 80, ал. 2 КСО, да заплатят периода на висше или полувисше образование на наследодателя си.
Освен това се променят текстовете, уреждащи взаимоотношенията с банките във връзка с въведените нови правила за превеждане на сумите за пенсии.
В Наредбата за пенсиите и осигурителния стаж се посочва, че се създава възможност за подаване по електронен път на заявления за отпускане на пенсии и добавки към тях, както и на заявления за преизчисляване на пенсия за осигурителен стаж или осигурителен доход, придобит след пенсионирането.
Основната част от предлаганите промени в подзаконовите нормативни актове по прилагането на Кодекса за социално осигуряване (КСО) са във връзка с влезлите в сила от 1 януари 2014 г. изменения и допълнения на кодекса.
Повече за промените, утвърдени от НОИ, четете в iNews.bg.