Забраната за пътуване в Европейския съюз заради дългове е незаконна, защото противоречи на европейска директива. Това съобщи пред Дарик радио адвокат Стефан Петков. Той спечели дело на втора инстанция за негов клиент, който е дължал около 50 000 лева и е получил ограничение за излизане от страната. Съдът е отменил заповедта, позовавайки се на евпорейското, а не на българското законодателство. Решението създава прецедент в съдебната практика.
Несъответствието между българското и европейското законодателство е допуснато в Закона за личните документи. Според неговите текстове хората с дългове над 5000 лева могат да получат забрана за излизане от страната. Това обаче противоречи на европейската практика според адвокат Стефан Петков. Кредиторът няма право върху душата и живота на длъжника. Кредиторът може да преследва единствено неговото имущество, каза той.
По думите на Петков това прави акцията на Националната агенция за приходите (НАП) да иска ограничителни заповеди за напускане на страната на големите длъжници към фиска незаконна. Засега казусът възниква единствено за пътуванията в Европейския съюз, които могат да бъдат извършени само с лична карта.
Въпросът е трябва ли въобще да съществува такава бариера за напускане и границите на Европейския съюз, защото тук според мен се засягат и права по Конвенцията за защита правата на човека, където също има гарантирано подобно право, но е малко по-сложно за прилагане, обясни Петков.
Само за миналата година са издадени над 5000 забрани за напускане на страната на големи длъжници. Според Петков ограничителните заповеди могат да бъдат атакувани на база на днешното решение на Върховния административен съд, информира Dariknews.bg.