Хората са разочаровани от ГЕРБ, но не искат да си отиде

08.05.2012 | 15:14
по статията работи: Ралица Стоянова
За 40.4% правителството на ГЕРБ не е направило нищо за подобряване на ситуацията в страната, сочи проучване на "Медиана"
Хората са разочаровани от ГЕРБ, но не искат да си отиде
Снимка: iNews

Продължава ерозията на доверието към управляващите, но хората не търсят политическа алтернатива, показва национално представително проучване на тема "Кризата и отражението ѝ върху политическите нагласи – май 2012 г.", ивършено от социологичната агенция "Медиана".

Изследването е направено между 25 април и 4 май сред 1002 души.

58.1 на сто от анкетираните заявяват, че са по-скоро разочаровани от управлението на ГЕРБ, докато на 22.2 на сто то им вдъхва доверие. В същото време за 48.8% е по-добре сегашното правителство да изкара мандата си, а 25.5 на сто смятат, че е по-добре да си отиде. "Мнозинството не желаят предсрочни избори, вероятно опасявайки се от наслагването на политическа криза върху икономическата", коментира социологът Кольо Колев.

Данните показват, че ГЕРБ остава първа политическа сила като електорални нагласи - 26.1 на сто биха гласували за нея, ако имаше парламентарни избори. 20% биха подкрепили БСП, 6.2 на сто - ДПС. Евентуална партия "България на гражданите" на Меглена Кунева би попаднала в парламента с гласовете на 5.5 на сто. "Синята коалиция" е на границата - 2.6 на сто от анкетираните биха я подкрепили. Под четирипроцентната бариера категорично остават "Атака" - с 1.3 на сто и РЗС - с 0.5 процента. 34.8 на сто заявяват, че не биха гласували.

При хипотеза за предсрочни избори в момента, ГЕРБ би се оказала в ситуация да търси коалиция с ДПС, "България на гражданите" или БСП, коментира Колев. Според него в подобна позиция е и левицата - за формиране на парламентарно мнозинство тя трябва да търси тройна коалиция или двойна, със скритото одобрение на третата страна.

62.2 на сто смятат, че положението в страната се влошава, за 29.3 на сто няма особена промяна, а 8.5% виждат подобрение. 45.1 са песимисти в прогнозата си за следващата една година и очакват влошаване на ситуацията, 35.5 на сто прогнозират, че ще се задължи сегашното положение, а 10.6% смятат, че ще се подобрява.

За 40.4% правителството на ГЕРБ не е направило нищо за подобряване на ситуацията в страната, 21.6%  са на обратното мнение, а 24.3% смятат, че дори е станало по-лошо. 27.7 на сто смятат, че кабинетът е успял да намали корупцията, срещу 55.9 на сто, които не мислят така. 26.2% отговарят, че правителството е успяло да ограничи престъпността в страната, докато 57.8% са на обратно мнение. 17.8% отчитат, че кабинетът не е позволил кризата да удари сериозно страната срещу 61.8%, които не споделят тази позиция, пише БТА.

"Властта губи имиджа си на компетентност и интелигентност, съхранявайки донякъде усещането за сила", коментира Кольо Колев. За една четвърт подобна сила е източник на страх от открита изява на политически пристрастия. В основата на ерозията на доверието, обаче е преди всичко ударът върху материалното благосъстояние и страхът от бъдещето в икономически план, посочи Колев.

Решението за АЕЦ "Белене" също не е повлияло позитивно на доверието към кабинета. 33.5 на сто декларират подкрепа за строежа на централата, 24.1% са против, а 42.4% не могат да преценят. 44.7% смятат, че би било добре да има референдум по темата, а според 18.3 на сто допитване не е необходимо.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...