Президентът на Египет Хосни Мубарак днес подаде оставка след 30-годишно управление.Той се оттегли от поста, след като протестите срещу неговото управление продължиха 18 дни.
„В тези сложни условия, с които се сблъсква страната, президентът Мохамед Хосни Мубарак реши да остави президентския пост и да поръча на Висшия съвет на Въоръжените сили да управлява страната”, заяви вицепрезидентът Омар Сюлейман в краткото си изявление по египетския държавен телевизионен канал.
Неотдавна назначеният генерален секретар на управляващата в Египет националнодемократическа партия Хосам Бадрауи също е подал оставка. Председател на партията е президентът Хосни Мубарак.
"Подавам оставка от поста си и напускам партията", заяви Бадрауи в интервю за частния телевизионен канал "Ал хаят ТВ". "На този етап за обществото е по-добре да бъдат създадени нови партии с ново мислене", подчерта той.
Хосам Бадрауи бе назначен за генерален секретар на 5 февруари в опит партията да бъде прочистена от непопулярни фигури, докато Мубарак се опитва да преодолее народния бунт срещу неговото управление, посочва Ройтерс, цитирана от БТА.
Министърът на отбраната и на военната промишленост на Египет генерал-фелдмаршал Хусеин Тантауи оглави военния съвет на въоръжените сили, на който президентът Мубарак предаде своите пълномощия. По-късно днес се очаква военният съвет да обяви оставката на правителството и разпускането на камари на парламента, посочва ИТАР-ТАСС. Военният съвет ще управлява заедно с висшия конституционен съд, предаде телевизия "Ал Арабия".
Висшият военен съвет направи специално изявление, в което се посочва, че въоръжените сили на Египет подкрепят предаването на властови правомощия от президента Хосни Мубарак на вицепрезидента Омар Сюлейман и ще бъдат гарант за обещаните реформи, предаде агенция "Фокус". Армията „гарантира реализирането на мирния преход на властта в страната”, както и отмяната на извънредното положение „след края на настоящата криза и връщането на Египет към нормален живот”.
Военният съвет обеща провеждането на свободни и честни избори в страната.
Протестите срещу режима на Мубарак в Египет започнаха на 25 януари. По време на безредиците в страната са загинали най-малко 300 души, а над 5000 са ранени.
Хосни Мубарак и семейството му пристигнаха по-рано днес в лятната резиденция в курорта Шарм ел Шейх на Червено море. Египетският лидер напусна столицата с хеликоптер от военна база в околностите на Кайро. Все още не е ясно дали Мубарак ще остане в Египет след оттеглянето си от поста. Новината за оставката на президента бе приветствана от стотиците хиляди демонстранти на централния площад „Тахрир” в Кайро.
Швейцария пък е замразила авоари на Мубарак, заяви говорителят на
външното министерство Ларс Кнюхел, но отказа да уточни за какви парични суми става дума.
Реакции след оставката на Мубарак
"Събитията в Египет ще разместят пластовете не само в Близкия Изток, но и в глобален мащаб", смята евродепутатът от левицата Кристиан Вигенин. Според него липсата на позиция от страна на българските институции за Египет показва неспособност да се уловят важни процеси.
"Сегашните управляващи не се ангажират с оценка, отсъства адекватна реакция на институциите в България по толкова значими за Европа и целия свят събития, отбелязва председателят на Съвета по национална сигурност и отбрана към БСП и Ангел Найденов.
"Това е най-великият ден в живота ми. Чакаме този ден от десетилетия. Всички ние нямаме търпение да работим с армията, за да подготвим свободни и честни избори. С нетърпение очаквам преходния период на споделяне на властта между армията и народа". Това каза египетският опозиционен лидер Мохамед ел Барадей в телефонно интервю за агения "Ройтерс". Запитан дали ще се кандидатира за президент, той отговори, че не мисли за този въпрос и че е "щастлив да види Египет освободен".
Катарското правителство приветства като положителна стъпка предаването на властта в Египет в ръцете на военен съвет.
Най-голямата опозиционна група в Египет "Мюсюлмански братя" призова военните да я предадат в най-скоро време на оглавявано от цивилни лица правителство, предаде ДПА. "Призоваваме за безопасен и стабилен преход на властта от военните към цивилно правителство, съставено от много по-качествени лица от тези, влизащи в състава на предходното корумпирано правителство", каза Рашад Баюми, помощник главен секретар напартията.
Новината беше посрещната с фойерверки в Газа. Ислямисткото движение Хамас, което изцяло контролира палестинския анклав, призова новото ръководство на Египет да промени политиката на страната.
В Тунис посрещнаха информацията с ликуване. На централния булевард "Хабиб Бургиба" в столицата хората приветстваха "победата на египетския народ" като още една своя победа над авторитарните режими.
Председателят на Арабската лига Амр Муса, който е египтянин, вярва, че неговата страна ще избере правилния път. "Ние постигнахме онова, което искаха хората", заяви Муса в интервю за Си Ен Ен. Преди няколко дни той обяви, че не изключва възможността да се кандидатира за президент.
Дипломат номер едно на Европейския съюз Катрин Аштън заяви, че съюзът уважава решението на Хосни Мубарак да се оттегли от президентския пост и подчерта, че той се е вслушал в гласа на народа и е проправил пътя за бързи и дълбоки реформи в Египет.
Аштън допълни, че ЕС споделя целта на египетския народ за мирен преход към демокрация и за свободни и честни избори. Тя призова към диалог за създаване на правителство на широка основа. Баронесата беше първият чуждестранен политик, реагирал на новината за оставката на Мубарак.
Очаква се в 18,30 ч. по Гринуич американският президент Барак Обама да направи изявление.
Редактор: Апостол Апостолов