В отворено писмо до премиера Бойко Борисов и председателя на Народното събрание Цецка Цачева 8 браншови организации на хотелиерите и ресторантьорите апелират за дискусионна среща относно предвижданото изменение на Закона за здравето.
Чрез промените, предложени от правителството в края на 2011 г. и приети от парламентарната здравна комисия в средата на февруари тази година, се въвежда пълната забрана на тютюнопушенето в закрити обществени места.
Осемте сдружения обединяват над 10 хиляди собственици на заведения в страната и посочват, че от края на 2010 година съдържателите на заведения са инвестирали близо 50 милиона евро. Целта на средствата е съвместимост с критериите, наложени от тогава въведените ограничения за пушене в закрити обществени места. Това включва промяна на архитектурните планове, преграждане на зали за пушачи и изграждане на специални вентилационни системи. По думите на браншовите организации е била постигната договореност за запазване на регулаторното статукво до 2014 година.
Предложението за пълна забрана на тютюнопушенето в закритите обществени места обезсмисля средствата, които са били вложени в изграждането на вентилационни системи и изграждане на специални зали за пушачи. Според сдруженията това, комбинирано с условията на икономическа криза, ще доведе до допълнително свиване на оборотите, фалит на заведения и увеличение на безработицата.
В момента подобна пълна забрана за тютюнопушене има само в 7 европейски държави, посочват от бранша. След въвеждането ѝ оборотите на заведенията в Испания са се свили с 20%, в Гърция с 30%, а в Белгия за 6 месеца са затворили 2 хиляди заведения. Поради негативните последици върху нашия бранш пълната забрана в Хърватия е била отменена по-малко от година след въвеждането й, същото се случва и в Дания и Гърция.