Хотелите в страната са празни, но вдигат цените

14.07.2009 | 10:00
по статията работи:
Приходите от туризъм ще намалеят с до 25% тази година, счита председателят на Института за анализи оценка на туризма Румен Драганов
Хотелите в страната са празни, но вдигат цените

В годишен план 60% от легловата база на хотелите в страната остава празна. Това каза Румен Драганов, председател на Института за анализи оценка на туризма, цитиран от Агенция "Фокус".

Приходите от туризъм ще спаднат с 22-25%. Тази година очакваните приходи са около 1,9 млрд. евро общо за годината.

Той обясни, че това е свързано с изключителна неефективност на туристическия отрасъл, което означава две неща. "Едното е недоброто използване на кадровия потенциал, тъй като няма хора, които да работят три месеца в годината и девет месеца да стоят и да чакат работа", заяви Драганов. Именно заради кадрите е и много ниско нивото на качеството на туристическата услуга. "Когато тя не се практикува целогодишно, падат и уменията тя да бъде предоставяна добре".

Според председателя на института за анализи има изключителна неефeктивност на инвестициите. "Ние виждаме, че с тази ниска заетост на легловата база практически не могат да бъдат изплащани кредитите, които са направени. Именно поради тази причина сега в разгара на сезона все още стоят затворени хотели и те ще продължат да бъдат затворени и през това лято", посочи Румен Драганов.

Около 20% от хотелите в страната, включително и по Черноморието, са затворени към момента, заяви още  Драганов.

Независимо от това, че голяма част от хотелите са празни и са застрашени от фалит, се оказа, че вместо да намалят цените, за да привлекат повече клиенти, хотелиерите по Черноморието вдигат нощувките с 30-40%. Освен това се повишават и цените на плажните съоръжения. Това съобщава на първа страница в днешния си брой в. "Сега".

Стая в тризвезден хотел в "Златни пясъци" вече се предлага за около 100 лв., а в началото на сезона бе с 30-40 лв. по-евтина. В "Албена" до началото на юли нощувка със закуска в двойна стая в тризвезден хотел се е предлагала за 69 лв., а сега цената е 114 лв.

Нощувките по Южното Черноморие също са поскъпнали. В началото на сезона пакет от 5 нощувки в тризвезден хотел се е предлагал за 135 лв., сега обаче цената е 210 лв. В Ахтопол пък една нощувка със закуска в тризвезден хотел се предлага за 40 лв. В началото на сезона същият хотел я е предлагал почти наполовина по-евтино - за 25 лв.

"Тези цени ще се задържат през активния сезон, който е докъм 28 август", обясни Байко Байков, управител на "Бохемия" и председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции. Той припомни, че винаги има повишаване на цените в разгара на лятото.

От Асоциацията на хотелиерите и ресторантьорите за Североизточна България, в която влизат Кранево, Каварна и Балчик, обаче са категорични, че за техния район няма поскъпване. "Няма фактор, който да ни накара да вдигнем цените, защото хотелите са празни", коментира Димитър Димитров от асоциацията. Според него спокойно в района могат да бъдат намерени нощувки за около 35 лв. на човек. Димитров допълни, че се опитват да осигурят на туристите най-различни бонуси. Например на някои плажове, ако туристите си наемат чадър и шезлонг, получават безплатна минерална вода.

В "Златни пясъци" обаче има леко поскъпване дори за тези услуги, въпреки че би трябвало през целия сезон те да са на една цена. Там чадърът е 7 лв., а шезлонгът - 6 лв. Само допреди месец цените бяха с 1 лв. по-ниски. От общината в Несебър също съобщиха, че са получили сигнали за поскъпване на чадърите и шезлонгите. В началото на сезона с концесионерите беше договорена цена за около 5-6 лв., сега обаче те се предлагат за по 10 лв.

Вчера шефът на Държавната агенция по туризъм Анелия Крушкова огласи пред агенция "Фокус" последни данни за туристическия сезон към юни, които драстично се разминават с розовите й прогнози отпреди няколко месеца за нулев ръст на туристите. Според нея посещенията на туристи от Европа са намалели с 5.2%, а гостите от ЕС са близо 70% от туристите у нас. Сръбските туристи са с 30% по-малко, а гръцките - с 11.3%. При британските туристи спадът е 21%, при немските - 10%, а при руските - 7.3%.

"България се намира в дълбока концептуална и управленска криза, която не е от сега, а от няколко години", коментира председателят на Института за анализи оценка на туризма Румен Драганов.

По думите му концептуалната криза се дължи на това, че ние нямаме стратегия за туризма, която да отчита броя на българите, които пътуват в България. Приетата от Министерски съвет стратегия за развитие на туризма не отчита приходите от български туризъм. Тази стратегия, освен че е краткосрочна и не отговаря на изискванията за стратегия, е в основата на така наречената концептуална криза, според Драганов.

Той допълни, че към концептуалната криза се наслагва и управленска криза, която се изразява в това, че без да има стратегия, се управлява публична собственост.

Така по думите му страната ни остава извън обсега на онези страни, които въобще съзнават и разбират по какъв начин се прави туризъм.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...