Национално хранилище за радиоактивни отпадъци изгражда Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци" в Козлодуй. Съоръжението се очаква да заработи през 2015 г. Ръководството на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) представи приоритетния си към момента проект за изграждане на Национално хранилище за краткоживеещи ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци вчера.
Дейностите по изграждане на хранилището стартираха още през 2005 г. с решение на Министерския съвет, чрез което на ДП РАО бе възложено да изгради хранилището за ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци, припомня Dariknews.bg. Проектът e в отговор на приетата от Международната агенция за атомна енергия.
На територията на хранилището ще бъдат съхранявани ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци от промишлеността, медицината и бита; отпадъци, генерирани при експлоатацията и извеждането от експлоатация на блоковете от 1 до 6 в АЕЦ „Козлодуй", както и от дейността на евентуалната бъдеща АЕЦ „Белене". В хранилището няма да бъдат съхранявани високорадиоактивни отпадъци, нито отработено ядрено гориво.
Съоръжението е с многобариерна защита за трайно съхраняване на предварително обработени, обезопасени и опаковани в стоманобетонни кубове радиоактивни отпадъци. Хранилището ще бъде от приповърхностен траншеен тип с капацитет от 138 200 куб. метра.