Хуманитарната криза в Сирия има потенциала да се превърне в истинско бедствие

29.09.2012 | 09:57
по статията работи: Елица Елефтерова
Ситуацията в Сирия стана една от най-обсъжданите теми по време на срещата на Общото събрание на ООН
Хуманитарната криза в Сирия има потенциала да се превърне в истинско бедствие
Снимка: sxc

Хуманитарната криза в Сирия има потенциала да се превърне в истинско бедствие, коментира Валери Еймъс, заместник-генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси по време на срещата й с българския външен министър Николай Младенов.

Регистрираните сирийски бежанци, напуснали страната, са 300 хиляди, но по оценки на неправителствени организации техният същински брой може да достигне до 700 хиляди.

"Допълнително безпокойство предизвикват милионите разселени вътре в страната, които могат всеки момент да прекосят границата към някоя от съседните страни. Така сирийските бежанци могат да се увеличат многократно”, подчерта Еймъс.

Тя информира, че хуманитарната помощ на ООН достига до бедстващите основно чрез Червения кръст/ Червения полумесец и местни организации, но често пъти, поради съображения за сигурност, хуманитарните работници не могат да достигат до всички точки на конфликта.

Еймъс изрази своето голямо задоволство от работата си с българския еврокомисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи Кристалина Георгиева.

“Ние следим внимателно ситуацията в Сирия, защото тя е географски близо и има български граждани, които живеят там”, заяви българският външен министър Николай Младенов.

След продължителен конфликт тъканта на обществото се разрушава, затова трябва да се отдели специално внимание на малцинствата, които са най-уязвими, да се работи с техните лидери и да се знае от какво ще имат нужда след края на конфликта, стана ясно от думите на Младенов. Той се ангажира да информира Еймъс за исканията на представители на сирийски общности, които му бъдат предадени.

В последния ден от участието на българската делегация в 67-а сесия на Общото събрание на ООН Николай Младенов разговаря със своя гръцки колега Димитрис Аврамопулос. Двамата обсъдиха заседанието на двете правителства, което ще се състои преди края на годината, както и скорошното откриване на ГКПП „Маказа”.

По-рано от името на страната ни външният министър подписа комюнике за установяване на дипломатически отношения с Република Южен Судан.

В същото време руският външен министър Сергей Лавров се обяви за “всеобщо прекратяване на огъня" в Сирия, съобщава агенция „Новости". "Практическите стъпки към преодоляването на кризата трябва да започнат с всеобщо прекратяване на огъня, освобождаване на планинците и заложниците, осигуряване на допълнителна хуманитарна помощ" - заяви Лавров в речта си пред Генералната асамблея на ООН.

Според него, тези стъпки ще създадат условия за започване на диалог между воюващите страни в Сирия. Страните в конфликта трябва да изработят чрез преговори компромис за съдържанието и темповете на реформите, който да е приемлив за всички сирийци и да гарантира сигурността и правата на всички общности в страната.

По думите на Лавров, Русия разчита, че опитът на специалния посланик на ООН и Арабската лига Лахдар Брахими ще помогне за постигането на такива договорености с подкрепата на международната общност.

Русия предлага ново обсъждане на рамките за прилагане на международните санкции, така че да не навредят на цивилното население на страната. Лавров припомни, вече обсъдените хуманитарни границите на санкциите, които според него са изпаднали от дискусиите. "Ние смятаме, че е важно да се подновят тези разговории", посочи Лавров.

Според него Хартата на ООН, "няма нищо, което да даде право на упражняване на смяна на режима", коментира руският министър, посочвайки недопустимостта на това "нации да налагат политическата система на страната си".

"Решенията трябва да се взимат на колективна основа, с разбирането, че санкциите следва да допринесат за изолиране на дадена държава", заяви министърът.

Според него, закъснелия разговор в Съвета за сигурност какъв ще е ефектът на едностранните санкции, наложени от държава или група от държави, е заобикаляне на ООН за прокарването на политическите цели на тези държави. 

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...