Хърсев: Няма притеснителни сигнали от поевтиняване на еврото

08.06.2010 | 08:29
по статията работи:
Винаги има вероятност за фалит на банки, но у нас тя е по-ниска отколкото в САЩ и Европа, смята икономистът
Хърсев: Няма притеснителни сигнали от поевтиняване на еврото

Еврото пада до ниво, които вече сме виждали и нищо не случи тогава. Това коментира в студиото на БНТ Левон Хампарцумян, изпълнителен директор на Уникредит Булбанк. Според него спадането на стойността на еврото има определено позитивен сигнал, единственият проблем е, че ще се увеличи цената на енергийните ресурси, обясни още банкерът.

"Няма никави притеснителни сигнали от поевтиняването на еврото", коментира и Емил Хърсев. Според него цялата криза със задлъжнялостта на Европа е преекспонирана, особено на фона на високата задлъжнялост на САЩ. Икономистът допълни още, че няма начин, няма механизъм, някоя страна да бъде изгонена от еврозоната.

Що се отнася до банковата система у нас и двамата финансити бяха категорични, че тя е стабилна. "Разбира се, че има възможност някоя банка да фалира, но тя е доста по-малка отколкото е рискът в Европа или САЩ. Надяваме се, банки да не фалират", обясни Хърсев.

В студиото на БНТ бяха коментирани и високите лихви по кредитите. Според Хампарцумян това е следствие от усещането за риск в средата - има известни опасения за ликвидността на еврозоната. В същото време и лошите кредити намаляват финансовите резултати на банките. Емил Хърсев обаче не се съгласи, че ръстът на лошите кредите у нас е сериозен проблем. По негови думи кредитите у нас са преобезпечени и необслужването им за кратък период не води до загуби за банките.

Хърсев допълни, че нерационално ниските лихви в предишните периоди води до оскъпяването на кридитите у нас в момента. Колкото до увеличаването на лихвите за вече отпуснати заеми, и двамата икономисти бяха категорични, че има преекспониране на идеята за едностранно увеличаване на лихвата. "Всичко е записано в договорите между банката и кредитополучателя", коментира Хампарцумян.

Новината, че банките ще налагат такси при плащанията с дебитни карти, също беше коментирана тази сутрин. Изводът беше, че това е услуга и тя трябва да бъде заплатена.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...