ЦИР: Ръст на икономиката – най-рано в края на годината

02.08.2010 | 11:01
по статията работи: econ.bg
Преките чуждестранни инвестиции ще започнат да нарастват най-рано след една-две години, но ще останат под предкризисните си нива
ЦИР: Ръст на икономиката – най-рано в края на годината
Прикачени документи

Спад на икономиката на годишна база се очаква и през второто тримесечие на годината - около 1%, след като през първите три месеца стопанството се сви с 3.6%, прогнозират експертите на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) в тримесечния си доклад "Икономиката на България - юли 2010". Настоящите им очаквания са малко по-песимистични в сравнение с предходния доклад и прогнозите за растеж, при това слаб, се отлагат най-рано за последното тримесечие на тази година или през първите три месеца на 2011 г. Едва когато БВП регистрира едновременно забавяне на спада на годишна база и растеж на база предходното тримесечие, може да се говори за признаци на отлепяне от дъното, смятат експертите на ЦИР.

Въпреки че в момента износът расте, в структурата му липсват достатъчно динамични отрасли, които да имат значителен дял в икономиката и да я издърпат нагоре, обясни председателят на ЦИР Георги Прохаски. Стабилен икономически ръст в страната ще видим, когато се възстановят чуждестранните и местни инвестиции в икономиката. За това са нужни подобряване на бизнес климата, поддържане на балансиран бюджет, стабилна бюджетна политика - Центърът приветства новините за запазване на данъчните нива през следващата година, допълни той. Независимо от обстоятелствата в страната, обаче, България не трябва да губи средносрочната си стратегическа цел - присъединяване към еврозоната, категоричен бе Прохаски.

Предварителните данни за притока на преки чуждестранни инвестиции за първите пет месеца не са обнадеждаващи - едва 253 млн. евро или 0.7% от прогнозния БВП. При очерталата се тенденция на отлагане на инвестиционни проекти, възвръщането им към растеж ще отнеме поне една-две години, но без да достигат нивата си от преди кризата. След еуфорията на безкритично привличане на капитали от предишните години сега е време да се изработи ясна визия и да се следва целенасочена политика за привличане на инвестиции в промишлеността, за да се подкрепи растящия износ и да се съживи икономиката. Въпреки това при малката потребителска кошница е регистрирана дефлация от 1.2% през юни, докато за цялата 2009 г. дефлацията е 2.7%. Това означава, че от кризата все пак има печеливши и това са хората със стабилни доходи, обясни Георги Прохаски. От тази гледна точка ръста на цените не изглежда обезпокоителен, голямото предизвикателство обаче се запазва безработицата, допълни той.

Под влиянието на регулаторното покачване на цените на газа - 24.63%, топлоенергията - средно с 11.7% и на електроенергията - средно с 1.7% от 1 юли инфлацията през втората половина на годината ще нарасне по-значително. В края на годината инфлацията се очаква да е около 3-4% в зависимост от балансирането на ценовите равнища на фона на ограничените възможности на вътрешното търсене, смятат от ЦИР.

Общата безработица в страната достигна пик от 10.26% през април, след което се върна до 9.95% и остава около средното ниво за Европейския съюз. Очаква се намаляването й да продължи, но слабо и главно диктувано от сезонни фактори през летните месеци. Коефициентите й ще останат на сравнително високи нива в сравнение с предкризисния период и вероятно от есенте ще се наблюдава леко увеличени, пише в доклада.

С актуализацията на държавния бюджет за 2010 г. се планира разширяване на фискалния дефицит от първоначално заложените нива от 0.7% от прогнозния БВП. Правителството планира дефицит от 4.8% от БВП на касова основа, като пореди плащания за поръчки и услуги от предходни години на начислена база недостигът ще е 3.9%. Предвид действията на почти целия Европейски съюз за намаляване на бюджетните дефицити, решение за увеличаване на разходите на фона на спадащи приходи в България изпраща негативен сигнал на местните и чуждестранни инвеститори, както и на европейските партньори на страната, смятат от ЦИР. Вече започна процедура за свръхдефицит срещу България и Европейската комисия даде срок на правителството да свали негативното салдо под 3% до края на 2011 г. Това е напълно възможно, предвид големия потенциал, който се крие в провеждането на структурни реформи в няколко ключови сфери и оптимизиране на държавната администрация. В приходната част освен намаляване на контрабандата и свиване на измамите с ДДС няма голям потенциал за увеличение на приходите през тази и следващата година, допълват експертите.

Резюме и пълния текст на доклада на ЦИР ще откриете в прикачените файлове.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...