Банкерът Цветан Василев се е предал на полицията в Сърбия. Това обяви сръбското издание В92, позовавайки се на сръбския вестник Blic.
Според информацията на сръбското издание Василев, придружен от адвокат, е отишъл в 11:00 часа днес (12:00 часа българско време) в управата на "Криминална полиция" в градска община Нови Белград.
Банкерът бе издирван със заповед от Интерпол по искане на българската държава. Очаква се Василев да бъде предаден на сръбски съд, който да му определи мярка за задържане.
По информацията на БНР в българското вътрешно министерство не знаят официално, че банкерът се е предал. От МВР са изпратили запитване до сръбските си колеги с молбата да ги уведомят.
Междувременно прокурор Борислав Сарафов уточни, че делото срещу Василев може да продължи и в отсъствието на банкера.
Българският защитник на обявения за издирване банкер Константин Симеонов коментира пред bTV, че се намира в София и не знае клиентът му да е предприемал подобен ход. Той добави, че не е пътувал до Сърбия, но не изключи възможността Василев да се е предал със сръбски адвокат.
Преди няколко дни Комитетът за защита на финансовата и банковата стабилност в България изпрати отворено писмо до БНБ, главния прокурор Сотир Цацаров и омбудсмана Константин Пенчев, в което казва, че одиторите в поставената под специален надзор КТБ не са работили в продължение на 20 дни – от 21 юли до 10 август.
Вложители в банката от своя страна поискаха обяснение от главния гуверньор Иван Искров относно последното му писмо. В него се посочва, че от момента, в който КТБ поиска ликвидна помощ от БНБ Искров "напълно последователно и непротиворечиво" започнал систематично да работи за фалита на банката. Срещу Цветан Василев бе повдигнато обвинение на 28 юли за длъжностно присвояване в особено големи размери.
На 12 септември Софийският градски съд (СГС) отказа да уважи жалбата на банкера срещу задържането му. Няколко дни преди това, на 8 септември, защитникът на Василев адвокат Константин Симеонов каза, че клиентът му не се укрива, а се намира в Белград, където работи, включително по планове за оздравяване на КТБ. Междувременно БНБ удължи с три месеца специалния надзор, с което предизвика масово недоволство и протести от страна на вложителите.
В края на август Василев заяви, че никой от компетентните органи в страната не се е обръщал към него с предложение за участие в капитализирането на банката или търсенето на решение за преодоляване на изкуствено създадената криза. Той подчертава, че усилено продължава да работи върху модела за преструктуриране на банката съвместно с партньорите от Фонда на Султаната на Оман и други заинтересовани инвеститори.