Днес мога смело да кажа, че няма съдебна воля за борба с организираната престъпност и корупцията, заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, цитиран от БГНЕС.
Цветанов коментира, че тази битка не е работа само на МВР, а и на неправителствения сектор и на всички, които имат отношение към нея. Видяхме как се преразпределят, как се пазарят постове в ВСС. Съдебната система в България не е на ниво, като той обясни това с факта, че арестуваните за злоупотребите по САПАРД вече имат присъди в Германия, а в България още не. Вицепремиерът отбеляза, че у нас организираната престъпност и корупцията са влезли в трайна връзка с местната и изпълнителната власт. Той даде за пример задържания Марчело Джотолов, който участваше в предизборния щаб на кмета на Несебър през 2007 година.
Темата на днешната конференция беше българският пример в борбата с организираната престъпност и корупцията в Европа. Проблемът обаче е, че ние не можем да дадем добрите практики, които България е прилагала през последите години, защото ако ги дадем като един добър резултат - това означава, че искаме да въвлечем и Европа към корупционни практики, срастване на организираната престъпност и корупцията, призна Цветанов.
Той констатира, че днес у нас няма осъдени по висшите етажи на властта, които са част от корупционните схеми. Най-големият проблем в страната е, че организираната престъпност срасна с всички корупционни практики и влезе осезаемо и трайно в местната и изпълнителната власт, смята Цветанов. Министърът припомни, че е един от организаторите на "Октопода" беше Алексей Петров, съветник в ДАНС.
Именно тези проблеми налагат да се проведе реална съдебна реформа. Цялата съдебна реформа, която е правена през последните години, е била само и единствено за политическа недосегаемост на всички, които са участвали в управлението през последните 20 години, обяви Цветанов.
25 висши съдии са много за една нереформирана съдебна система и политическите решения, които се вземат, заяви вътрешният министър. Функционирането на подобни органи и назначаванията, по начина, по който са правени досега е само за да има политически чадър върху определени лица и хора, които правят това назначаване.
Цветанов смята, че системата, освен че не е реформирана, не съответства на добрите практики, които има в Европа и оценките, които получава от ЕК, са абсолютно основателни. Обмислят се варианти за промени в структурата на ВСС, но това решение ще бъде подложено на дебати. Политическа квота във ВСС - тя просто е излишна, заяви Цветанов, като призова да се даде възможност на доказани професионалисти, необременени с политически елемент.