Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който е на посещение в Брюксел, обяви, че е "обнадежден" за приемането на България в страните от Шенген през март-април догодина.
Цветанов каза това след като се срещна с изпълняващия длъжността генерален директор на Европейската служба за борба с измамите ОЛАФ Никълъс Айлет и с докладчика за Шенген в Европейския парламент Карлос Коелю, предаде Dariknews.bg.
Вицепремиерът коментира още:
Можем да отчетем, че сме обнадеждени за приемането ни в Шенген в законоустановения срок и в срока, който се повдига вече и като Унгария ще бъде председателстваща в началото на 2011 г., което означава, че март-април трябва да бъдат приети България и Румъния в шенгенското пространство. Естествено, че това е нашето желание, но все пак други са институциите и отговорните фактори, които ще определят и ще вземат това окончателно решение. Това, което беше дискутирано сега и което ще трябва да отговорим, това е обширен формат на въпросник за всичко, усвоявано по линия на ромите от неправителствени организации, от европейските институции, за да може да се види какъв е реалният резултат от тези пари, които са отпускани, защото констатацията днес не е много обнадеждаваща от това, което констатираме като реалност и точно в тази връзка ще трябва да се търсят възможностите за носенето на отговорност на всички тези пари, които се отпускат за бъдеще време и да се знае кой по някакъв начин ще може да реализира тези политики, които ще бъдат съвместими с тази на ЕС и на ЕК и националните политики трябва да кореспондират с тях.
След срещата с Коелю Цветанов коментира:
Можем да отчетем, че определено покриваме тези критерии, изпълняваме и ангажиментите с финансирането им като националният дял е 30 милиона евро. Подготвяме се усилено за последната проверка, която е в началото на декември по Шенгенската информационна система, предприети са мерки за синхронизиране на законодателството ни във връзка с присъединяването към Шенген, по обмена на информация за лица с ограничения в придвижването.
Във връзка с негово интервю, в което той отбелязва, че ромската общност у нас е инкубатор за генериране на престъпност и която оценка Европейската комисия отхвърли, той изтъкна, че казаното е "с акцент във вътрешен план, а не със случващото се във Франция", предаде БТА.