"Със сигурност все още не сме в най-тежката фаза на отражение на световната икономическа криза. Очакват ни трудни времена. Но това не трябва да е повод за отчаяние и черногледство". Това казва пред вестник "Стандарт" Цветелина Бориславова, председател на надзора на СИБанк, която е и партньорка на премиера Бойко Борисов.
Според нея "положителното в тази ситуация е, че по-късното проявяване на ефектите от кризата у нас дава възможност да се подготвим на всички нива". "Разбира се, при желание, разбиране и отговорно отношение към проблема. От това зависи дали ще може да се оттласнем бързо от дъното, или ще пълзим дълго по него", казва още Бориславова, цитирана от БГНЕС.
Тя съобщава, че "съотношението кредити-депозити при нас към 31 октомври е 95,5%, което за сегашната ситуация е много добро. На резултата ни се отразяват по-скоро високата цена на ресурса и кризата. Но това е валидно за всички банки у нас". На въпрос "Какви са прогнозите й за нивото на лошите заеми - ще растат ли, или границата от 10% няма да бъде прехвърлена?", тя казва следното: Трудно е да се даде категорична прогноза. Лошите кредити по всяка вероятност ще растат още известно време по обективни причини, които всички знаят. Дали границата от 10% ще бъде прехвърлена, също не се наемам да коментирам. По-важно е да бъдат навреме предприети всички възможни мерки да се избегне влошаването състоянието на икономическите субекти и съответно на кредитния портфейл на банките. Но мисля, че такива действия са вече в ход.
Според нея "кредитите намаляват повсеместно не само в България". "Това е естествена реакция на бушуващата криза, която извади наяве много грешки и рискови дейности на големи финансови институции и международни компании. Затова е логично банките в България да бъдат по-внимателни. Мисля, че по този начин те предпазват и бизнеса от рисково поведение, което е особено важно в условията на криза. Но това съвсем не значи, че кредитирането е спряло. Положителна роля би могла да играе и държавата чрез по-активно подпомагане на банките", подчертава Бориславова. Тя е "убедена, че решението се крие у всеки един от нас и то е промяна в манталитета". "Всеки трябва да се обърне към себе си и да види с какво може да допринесе обществото, в което живее, да се справи с кризата. Според мен тази криза трябва да ни научи на повече лична отговорност към хората, природата и всичко, което ни заобикаля ...Огромният потенциал за развитие на икономиката, заложен в успешното усвояване на средствата от еврофондовете, също е предпоставка за справяне с кризата. Но тук отново задача номер едно е промяна в манталитета. Трябва обществото да намери начин да изкорени завинаги корупцията и да създаде среда на доверие вътре в страната. Светът трябва да ни повярва. Всичко това ще доведе до промяна в имиджа на страната. Имаме си и приказка за неволята, нашият народ носи дълбоко своята мъдрост. Дано я прояви сега", подчертава Цветелина Бориславова, председател на надзора на СИБанк.