6273 работници и служители на "Кремиковци" ще получат изцяло вземанията си от фалиралия комбинат, които възлизат на общо 50.72 млн. лв. Държавните фирми НЕК, БДЖ и "Булгаргаз" обаче ще се простят с поне 130 млн. лв. Това показва сметка за разпределението на парите от продажбата на активи на дружеството, обявена вчера от синдика Цветан Банков на сайта на Софийския градски съд.
Не бива да ви учудва, че работниците ще получат целите дължими суми. Борчовете към тях бяха натрупани след откриването на процедурите по неплатежоспособност и несъстоятелност, затова те според Търговския закон се покриват 100%, коментира пред вестник "Сега" Людмил Павлов от КТ "Подкрепа".
От справката обаче става ясно, че сериозни загуби от над 130 млн. лв. ще претърпят държавните компании БДЖ, НЕК и "Булгаргаз". Средствата са натрупани преди 8 август 2008 г., когато бе открита процедурата по несъстоятелност на дружеството. Голяма част от тези вземания дори са били разсрочени с решения на мениджмънта, но комбинатът не е залагал активи като обезпечение, обяснява в днешния си брой вестник "Сега".
Губещи се оказват и кредиторите, които отпуснаха облигации срещу активи на комбината. Оказва се, че от продажбата на коксохима, доменните пещи, линията за непрекъсната разливка и агломерационното производство са осигурени 80.52 млн. лв., с което се покриват само 8.68% от облигационното вземане. Плътно след тях се нарежда Първа инвестиционна банка, която ще си удовлетвори 87% от вземанията. ПИБ купи вземането на "Арселор Митал" в размер на 47.97 млн. лв. Този април от банката обявиха, че са отпуснали кредит от 59 млн. евро на новия мистериозен купувач на "Кремиковци" - Елтрейд къмпани" ЕООД. Въпросната фирма е регистрирана през март, а неин собственик и управител е 26-годишният Лъчезар Варнаджиев - прохождащ бизнесмен.
Трети по удовлетворяване на вземанията се нарежда "Химимпорт инвестмънт енд фъртилайзър инк", свързано с икономическата група ТИМ. Те ще получат 50% от дължимите суми. С над 50% удовлетворяване се нареждат и две предприятия, свързвани с бизнесмена Васил Божков - "Ремонтно-възстановително предприятие Кьоне АД" и "Вагоноремонтен завод - 99" АД.
Публичните държавни вземания също ще бъдат удовлетворени напълно, като за претенции на НАП (включително и по несъбрани вземания на НОИ), Държавна агенция "Резерв и военновременни запаси" и Община Своге са заделени общо 111 млн. лв.