Цената на АЕЦ "Белене" - непосилна

03.08.2012 | 09:32
по статията работи: Петър Чернев
Според министър Добрев цената на проекта е между тази на вятърната и слънчевата енергия
Цената на АЕЦ "Белене" - непосилна

Цената на АЕЦ "Белене" е непосилна. България не може да си позволи такъв проект. Това съобщи в ефира на БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев. Централата ще ни струва почти два пъти повече от всички активи на българската енергетика, които се оценяват на 12 милиарда лева.  

По въпроса за референдума за втората атомна централа, Добрев бе категоричен, че хората трябва да направят информиран избор. "Вместо референдум може би щеше да е по-удачно БСП да открият набирателна сметка и всеки да даде своя дан, щом толкова вярват в проекта, да събират пари, за да може той да се случи. Защо три години не са подписали договора това вече много добре го знаем. Проблемът на проекта е финансов", коментира Добрев. 

Като манипулация и спекулация беше определено твърдението, че токът от централата ще бъде евтин. Според анализа на консултанта HSBC 1 мегаватчас енергия ще струва средно 75 евро или 150 лв. За сравнение енергията от вятър, след промените, които ще бъдат направени от 1 септмеври, ще струва 140 лв. за 1 мегаватчас, а стойността на тока от слънце - 160 лв. за 1 мегаватчас.

"АЕЦ "Белене" като цена е между вятърната и слънчевата енергия", коментира министър Добрев и допълни, че хората трябва да бъдат запознати с фактите, а не да бъдат карани да гласуват на базата на своите носталгични чувства.

Според експерти референдумът за АЕЦ "Белене" трябва да се проведе най-късно до юни 2013 г., информира в днешния си брой в. "Стандарт". След внасянето на подписите в парламента предстои депутатите да ги изпратят до Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) за проверка, което ще отнеме 3 месеца по думите на министър Лиляна Павлова.

След това в рамките на още 30 дни събиращите подписите ще могат да изчистят нередностите. Когато парафите са проверени, следва депутатите да разгледат документите, които трябва да се съгласуват в различните комисии и накрая да гласуват ще има ли допитване и какъв ще бъде въпросът му. В закона за референдумите за тази процедура са предвидени 3 месеца.

След това в рамките на 30 дни президентът трябва да насрочи дата за референдума. Накрая, месец преди допитването, трябва да бъде направена национална разяснителна кампания. Така според експертите нужното време за подготвянето на референдум е не по-малко от 8 месеца. Въпреки дългия срок обаче времето не съвпада с това за идните парламентарни избори, които могат да се проведат най-рано на 5 юли 2013 г.

По-късно презе деня лидерът на БСП Сергей Станишев отново коментира инициираната от партията му подписка във връзка с провеждане на референдум за втората атомна централа у нас. Той цитира приблизително думите на премиера от стенограмата на заседанието, според които "ако тези около 700 000 подписа не са достатъчни "ние ще ги дадем" останалите".

"Къде ще ги даде - подписката е събрана легитимно, внесена в парламента и престои проверка в ГРАО (Гражданска регистрация и административно обслужване). Какво предлага той - ГЕРБ да извади от отнякъде 100 000 подписа и да ги даде - на кого", запита лидерът на "червените". Той допълни: "Виждаме паниката и страха на правителството от референдума, те са видими от стенограмата на МС".

От своя страна заместник-председателят на БСП Янаки Стоилов заяви, че днес приключва отчитането на броя на внесените подписи за допитването в парламента. „Ще се придържаме и ще се настояваме сроковете да бъдат изпълнявани от органите”, каза депутатът, цитиран от bTV. 

В същото време от ДСБ коментираха, че референдумът е една лъжа, а това, че се твърди, че една лъжа е демокрация е "двойна лъжа". Лъжа е и, според тях, че една нова централа ще ни доведе до благоденствие. Тя ще вкара държавата в още по-тежка икономическа криза смятат "тъмносините".  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...