Цената на електричеството, добивано от вятър и вода, се повишава

20.03.2008 | 18:39
по статията работи: Петър Чернев
Не е ясно кога ще влязат в сила новите цени
Цената на електричеството, добивано от вятър и вода, се повишава

Цената, по която електроразпределителните дружества и Националната електрическа компания (НЕК) ще изкупуват електрическата енергията, произведена от водни централи до 10 мВт, и от вятърни генератори с мощност до и над 800 кВт да се увеличи с от 6.25% до 18.6%.

Това предлагат експерти на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В предложението не е посочено откога ще влязат в сила по-високите цени. То ще бъде обсъдено на открито заседание на комисията следващия вторник, съобщава в. "Дневник".

Най-голямо повишение на цените ще получат ветрови генератори под 800 кВт, а най-малко - тези от 800 кВт, които са пуснати в експлоатация в началото на миналата година и са работили 2250 часа. За ВЕЦ с мощност под 10 мВ цената става 97.12 лв. за мегаватчас, а за вятърни централи, работещи до 2250 часа и с мощност над 800 кВт - 185.95 лв.

Токът от т.нар. "възобновяеми източници" се изкупува според наредба на регулатора, като преференциалните цени се изчисляват на база 80% от средната продажба за предишната година. От регулатора обясняват диференцирането на цената с факта, че ветровите генератори до 800 кВт са произведени преди 2000 г. и инвестиционните им разходи са по-малки и могат да работят не повече от 10 години. Тези генератори са от "старо поколение" и не отговорят на техническите стандарти и изисквания за качество на снабдяването, се посочва в доклада.

Според експертите перките с мощност под 800 киловата са монтирани на височина 30-40 метра и така не може да се осигури максимално използване на вятъра. За да започне да се върти перката, е необходим вятър с не по-ниска скорост от 5-6 метра в секунда. Инвестициите по присъединяване на генератори под 800 кВт са от 580 евро до 650 евро на инсталиран киловат. По данни на Съюза на производителите на екологична енергия-Юг инвестиционните разходи за изграждане на малка ВЕЦ са 1293 евро на инсталиран киловат в зависимост от това дали централите са изградени на течаща вода, или има изравнител.

Регулаторната комисия не променя досегашните цени на енергията от фотоволтаични модули и биомаса. Експертите посочват, че нямат проекти, които могат да бъдат променени. В момента тези цени за фотоволтаичните модули са 782 лв., а за централите, работещи с дървесина - 215 лв. Досега е изградена и функционира централа. Тя работи с дървесина в Банско.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 15.11   1315 г. – В борбата си за независимост войските на новосъздадената Швейцарска конфедерация побеждават австрийската армия в битката при Моргартен. 1533 г. – В...