Цената на лекия суров петрол продължава възхода си, провокиран от слабия американски долар и продължителният студ в САЩ, след като потреблението на горива надхвърли прогнозите.
Цената на суровия петрол добави по-малко от процент към цената си и достигна 100,44 долара за барел, докато петролът сорт Brent поскъпна до 109,80 долара за барел, съобщава “Еф Екс Емпайър”.
Слабият долар подкрепя стоките за широко потребление като ги прави по-евтини за притежателите на други валути. Цените на петрола се повишиха и заради доклад, който показва, че развитите страни започват годината с най-ниските запаси на петрол от 2008 г. насам.
Глобалните запаси от петрол се сринаха с 1,5 млн. барела на ден (ВР) през последните три месеца на 2013 г. Това е най-стръмния тримесечен спад от 1999 г. насам, посочват в месечния си доклад от Международната агенция по енергетика (МАЕ).
Прогнозата за търсенето на петрол за 2014 г. се подобри, след като глобалните агенции МАЕ, ОПЕК и Energy Information Administration на САЩ повишиха прогнозите си за по-висок икономически растеж в Европа и Съединените щати.
Политическата нестабилност в Либия също изигра роля за повишаването на цената на петрола. Производството на суровината в Либия е намаляло с 390 000 барела на ден. Причината е в протестите там, които частично са блокирали пътищата от нефтените находища Ел Шарара, посочват от държавната нефтена компания (National Oil Corp.).
Тежкото студено време в САЩ също повиши цените на енергията. Източното крайбрежие на САЩ се очаква отново да бъде връхлетяно от повече сняг, а студът ще се разпростре и към близките щати.
Друга причина за повишаването на цените е оптимизмът, че китайската икономика се възстановява, след като кредитният растеж се увеличи през януари.
Друг съществен фактор, който може да изиграе важна роля за цената на петрола са започналите в четвъртък финални разговори между Иран и шестте преговарящи страни за контрол на водената от азиатската страна ядрена програма. Резултатът от преговорите може да окаже влияние върху цените на петрола, след като Иран е основен производител на петрол, а намаляването на санкциите би позволило на страната да изнася повече суров петрол.