Петролът продължи да поевтинява на международните пазари и в понеделник. Бенчмарковите сортове Brent и американски лек петрол загубиха съответно 1,44 и 1,04% от стойностите, като Brent се търгуваше при цена от 36,35 долара за барел, а американският лек петрол – при цена от 34,37 долара за барел.
Спадът на цената на суровината продължава под въздействието на редица фактори, спомагащи за създаване на ситуация на свръхпроизводство на пазара. Забавянето на икономиката на Китай, която е втората по големина в света, довежда до по-ниски нива на търсене на суровината. Същевременно най-големия производствен картел – ОПЕК, продължават да увеличават производството. Това е част от стратегията на производителите да запазят пазарния си дял като отстранят по-скъпите видове производство.
През уикенда петролният министър на Ирак Абдел Абдул-Махди посочи, че картелът няма да се отказва от стратегията си за поддържане на високо производство. „Ние сме в реалния свят, ОПЕК не е единственият производител на петрол или единственият играч на пазара. Затова трябва да видим какви действия ще бъдат предприети от останалите – Русия, САЩ и другите петролни държави“, коментира Абдул-Махди по време на среща на петролните производители от арабския свят, състояла се в Кайро, цитиран от Reuters. „ОПЕК не може да вземе самостоятелно решение например да намали производството, а другите... да го увеличат. Или всички ще намалим производството, или ще трябва да изчакаме и да видим“, допълва още той.
Като потвърждение на думите му идват данните за производството на петрол в Саудитска Арабия, публикувани в неделя. Според тях износът от страната се е увеличил с 235 хиляди барела дневно през октомври, достигайки 10,276 милиона барела. Така той нараства леко спрямо месец по-рано, когато страната изнасяше 10,226 милиона барела дневно.
Според анализаторите тактиката на картела вече дава резултат, който се проявява като спад на производството на петрол от находищата в Северно море, спада на производството на петрол от шисти в САЩ, както и до преустановяване на някои големи проекти в Канада и в крайбрежните води на Бразилия.