Глобалното свръхпредлагане на петрол ще спре експанзията си през следващата година и пазарът отново ще започне да се възстановява, което от своя страна ще доведе до покачване на цените на суровината на международните пазари, сочи нова прогноза на Международната агенция по енергетика (МАЕ), предаде Nasdaq. Според влиятелната прогноза на агенцията „предлагането и търсенето постепенно ще се балансират към 2017 г. и ще започне покачване на цените от текущите им стойности от около 30 долара за барел“, се посочва в доклада на агенцията.
Анализаторите изтъкват още, че добивът в САЩ ще спадне с около 600 000 барела дневно през тази година и с още 200 000 барела дневно през следващата. Същевременно петролните инвентории в глобален мащаб ще нараснат с повече от 1,5 милиарда барела между 2014 г. и 2017 г.
Обновената прогноза на МАЕ идва в резултат на дебатите между ОПЕК и други държави за замразяване на производството на текущите му високи нива, след като през декември 2014 г. картелът реши да се откаже от традиционната си политика на намаляване на производството с цел покачване на цените, в резултат на което суровината изгуби две трети от стойността си.
На противоположна позиция е управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард, според която цените на петрола ще останат ниски за дълъг период от време, предаде Bloomberg. Тя посочи, че най-правилният ход на страните производители на петрол е намаляването на правителствените разходи и запълване на дупките в бюджетите чрез увеличаване на данъците. Според нея шестте държави от Съвета за сътрудничество на арабските страни в Персийския залив трябва да въведат идентична ставка на данъка върху добавената стойност.
„Не само цените на петрола спаднаха с две трети от скорошния си пик, но и факторите на търсенето и предлагането предполагат, че те най-вероятно ще се задържат ниски за по-дълъг период от време“, коментира тя.