Цената на пшеницата е скочила с близо 70% за година

26.05.2022 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Данните за страната показват покачване на цената на хлебната пшеница с близо 68% спрямо миналата година по това време, на царевицата за зърно – с 55%, а тази на слънчогледа – с почти 63%. Това заяви зам.-министърът на земеделието Момчил Неков
Цената на пшеницата е скочила с близо 70% за година
Снимка: под лиценза на creative commons

България е обезпокоена от продължаващото през последните месеци  повишение на цените на основните селскостопански и хранителни продукти под влияние на покачващите се разходи за производство.

Данните за страната показват покачване на цената на хлебната пшеница с близо 68% спрямо миналата година по това време, на царевицата за зърно – с 55%, а тази на слънчогледа – с почти 63%. Това заяви  зам.-министърът на земеделието Момчил Неков по време на заседание на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в Брюксел, Белгия, цитиран от agrozona.bg.

„Цените на торовете са се покачили три до четири пъти спрямо миналогодишните си нива. Производството в животновъдство се свива в дългосрочен план, а добавената стойност постоянно пада“, посочи още заместник-министърът.

„Протичащите през последните месеци инфлационни процеси и смущенията на пазарите в резултат от войната в Украйна будят притеснения, от една страна, за осигуряването на хранителни продукти на достъпни цени за българските потребители, а от друга – за икономическите резултати на земеделските стопанства“, допълни Неков.

„В тази тежка ситуация усилията на Комисията и държавите членки трябва да бъдат фокусирани в посока гарантиране на продоволствената сигурност. Запазвайки валидността на целите на Зеления пакт и произтичащите от него стратегически документи, считаме, че в краткосрочен план те следва да бъдат внимателно преосмислени през призмата на гарантирането на достатъчно храни на достъпни цени за всички граждани на ЕС и запазването на конкурентоспособността на европейските фермери“, каза още той.

На срещата на земеделските министри бе представена информация от делегацията на Германия за редуциране на употребата на торфен хранителен субстрат в градинарството. В тази връзка заместник-министър Неков посочи, че страната ни принципно подкрепя инициативата на Германия за редуциране употребата на торфен субстрат и използване на други алтернативни заместители на торфа, но трябва да  бъдат налични на достъпна и разумна за българските производители цена.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.01   27 г. пр.н.е. – Сенатът на Римската империя удостоява за първи път с титлата август император Гай Юлий Цезар Октавиан. 927 г. – Кордоба (в дн. Испания) е...