Средно с около 30% повече ще плаща българският малък бизнес за електроенергия в сравнение с битовите потребители от 1 юли. Това стана ясно от определените нови цени на електроенергията за небитови потребители от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
От направените разчети на регулатора излиза, че сметките за ток на повечето малки магазини у нас ще се вдигнат с по 2 стотинки на киловатчас без ДДС. Разбира се основната част от новите, по-високи цени, отива отново към производителите на електроенергия и НЕК, а в тарифите на крайния снабдител дори има леко намаление. Поскъпването се отнася към малките фирми, останали да работят на регулирания пазар, каквито са повечето дружества в страната.
От ДКЕВР въвеждат и нова тарифна структура за небитовите клиенти. Малките фирми вече ще плащат цена за достъп до електроразпределителната мрежа на ден. Това обаче е валидно само за две от дружествата в страната.
Така малкият бизнес, присъединен към електроразпределителната мрежа на ЧЕЗ, вече ще плаща дневна тарифа по 0,20 лв./квтч за електроенергия без ДДС. Към тази сума обаче се добавя и цената за достъп до мрежата ниско напрежение от 0,01628 лв./квтч за ден.
Дружествата сега получават енергията си на цена от 0,173 лв./квтч без ДДС и такси пренос и достъп. До края юни цената за доставка бе 0,156 лв./квтч. От сметките стана ясно, че само по това перо от фактурите сметките за ток за бизнеса се вдигат с малко под 11%.
Така при клиентите на ЧЕЗ разликата в цените на тока между битов и фирмен потребител става поне 30%.
Малките фирми, които са присъединени към електроразпределителна мрежа на EVN вече ще плащат за електроенергия през деня по 0,194 лв./квтч без ДДС. Към тази сума има и такса от 0,01650 лв./квтч на ден, са определили от ДКЕВР.
Допреди ден само за енергия фирмите са плащали по 0,148 лв./квтч дневна тарифа (без такса за пренос и достъп), а сега ще плащат по 0,164 лв./квтч. Така излиза, че малките фирми ще плащат с над 26% повече за енергия в сравнение с битовите клиенти на EVN.
Ситуацията при електроразпределителното дружество „Енерго-Про“ не е по-различна. Там също тарифата за доставка на енергия през деня се е повишила с около 2 стотинки на киловатчас.
Така небитовите клиенти, присъединени към разпределителната мрежа, ще плащат за електроенергията по 0,214 лв./квтч без ДДС. Допреди ден фирмите в Североизточна България са получавали дневната електроенергията на цена от 0,159 лв./квтч (без ДДС и такса за пренос и достъп), но от 1 юли тя става 0,176 лв./квтч.
Единствено при това дружество ДКЕВР не е определил тарифа за достъп до електроразпределителната мрежа и тук в сила са цените, които се използват и за достъпа на битовите потребители.
Въпреки това разликата в цената битов-небитов клиент на „Енерго-Про“ е 30,9%.
Новите цени – път към свободния пазар?
Малкият бизнес в страната може да намери начини да намали разходите си за електроенегия, ако излезе на свободния пазар и там си осигури по-евтин доставчик на услугата. На практика това е и част от замисъла на ДКЕВР за повишаването на цените така шоково за малкия бизнес. Въпросът е, че това до момента не е добре обяснено на фирмите от страна на регулатора.
Ако малките дружества се включат в групите на балансиращия пазар у нас има вероятност да могат да си осигурят по-евтина електроенергия в определени часови зони, отколкото сега се предлага на регулирания пазар.
Цените на свободния пазар се определят у нас след търговете, в които участват различни търговци. На практика цената е съобразена с регионалните такива, а те в момента са около 40 евро/мвтч.