Цената на тока от 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще e 90 лв./мвтч

11.09.2014 | 11:03
по статията работи: Георги Велев
Новата ядрена мощност, ако бъде построена, ще заработи през 2025 г.
Цената на тока от 7-и блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще e 90 лв./мвтч

Производствената цена на тока от VII блок на АЕЦ „Козлодуй“ след неговото евентуално изграждане ще е 39 лева за мегаватчас плюс добавка за изплащане на разходите за строежа. Това съобщиха от енергийната компания „Уестингхаус“, на която са били дадени подробности относно акционерното споразумение за новата ядрена мощност. То бе подписано в последните два дни от правителството на Пламен Орешарски, припомня в. „Преса“. Това била най-ниската цена, която компанията предлага в Европа. Тя се получавала от по-малките разходи за проектни разработки, които са правени от „Уестингхаус“ в продължение на 20 години, и от по-ниските разходи за поддръжка, подчерта Майкъл Кирст, вицепрезидент на компанията, който отговаря за Европа, Близкия изток и Африка. Като се включат и останалите разходи обаче цената за строителството се покачва до около 90 лв. на мегаватчас, обясни пред в. „Труд“ директорът на АЕЦ „Козлодуй“ Иван Генов. Цената на тока от сегашните 5-и и 6-и блок е 15,3 лв. на мегаватчас за регулирания пазар, става ясно от последното решение на ДКЕВР.

Според американската компания цената за изграждането на проекта е 5,3 млрд. долара „до ключ“. Според споразумението, одобрено от бившия министър Драгомир Стойнев, ако се постигне съгласие от двете страни, България трябва да влезе в проекта със 700 млн. долара кеш, а „Уестингхаус“ с 300 млн. долара - стойността на доставката на оборудването, проектирането и подготовката на площадката. Срокът за постигане на финансовите договорки е 2017-2018 г. Това значи, че тези 700 млн. долара трябва да бъдат платени при следващия български кабинет. За самото строителство АЕЦ „Козлодуй“ трябва да осигури остатъка до 5,3 млрд. долара. Строежът трябва да приключи през 2024-2025 г. Тогава ще започне експлоатацията на централата, върху която България придобива 100% от собствеността, приходите и печалбите. Блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години, уверяват от компанията.

Отработеното гориво ще се складира в България, предвиждало споразумението. За съхранението му обаче трябва да бъдат дадени 30 млн. долара, смятат от „Уестингхаус“. Ядреният реактор на „Уестингхаус“ АР 1000 е избран от българската страна, а преговорите се водят от декември 2013 г. Подписаното споразумение не съдържа клаузи за държавна помощ. Но американската страна твърди, че й е необходима правителствена подкрепа и одобрение. Акционерното споразумение за новата мощност предвижда България да не преговаря за строежа на VII блок с никоя друга компания освен с „Уестингхаус“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...