Цените на вносните стоки в САЩ се понижават през август

13.09.2016 | 13:10
по статията работи: econ.bg
Експортните цени на САЩ през август се понижиха с 0,8% на месечна база след тяхно повишение с 0,2% през юли, отбелязвайки най-солиден спад от януари насам, като на годишна база регистрираха спад от 2,4 на сто.
Цените на вносните стоки в САЩ се понижават през август
Снимка: под лиценза на creative commons

Цените на вносните стоки в САЩ се понижиха през август за пръв път от февруари насам с оглед на по-ниските петролни цени, показват данни на Департамента по труда.

Цените на внос се понижиха с 0,2% спрямо юли, когато нараснаха с 0,1% при средна прогноза на финансовите пазари за понижение с 0,1 на сто. Това представлява първо понижение на импортните цени от февруари насам и се дължи в най-голяма степен на спада с 2,8% на цените на вносния петрол спрямо юли, като в същото време те все още остават с 12,9% под нивото от година по-рано. Цените на внос на индустриалните стоки извън петрола се свиха с 0,6%, на храните и напитките - с 0,5% и на внесените превозни средства и части за тях - с 0,2 на сто.

На годишна база цените на внос се понижават през август с 2,2% след техен спад с 3,7% през юли, оправдавайки средните очаквания на финансовите пазари. Това представлява влошаване на вносните цени на годишна база за 25-и пореден месец, но се запазва тенденцията за трайно забавяне на тяхното понижение, която е в сила от миналия септември, когато те отчетоха спад с цели 10,7 на сто. Намаляването на цените на внос на годишна база през август е и най-слабото тяхно понижение от октомври 2014-а година насам.

Експортните цени на САЩ през август се понижиха с 0,8% на месечна база след тяхно повишение с 0,2% през юли, отбелязвайки най-солиден спад от януари насам, като на годишна база регистрираха спад от 2,4 на сто.

Слабите импортни цени остават фактор, който допринася за ниската инфлация в САЩ в момент, когато Фед желае да види по-стабилно повишение на потребителски цени, за да предприеме повишение на лихвените ставки. Силният долар е една от причините за това, правейки импортните стоки по-евтини и по-атрактивни за американските потребители. В същото време силният долар вреди на американския износ и респективно на икономическия растеж.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.05   1725 г. – Руската императрица Екатерина I учредява ордена "Александър Невски". 1840 г. – Нова Зеландия е обявена за колония на Великобритания. 1865...