Цените на петрола скочиха с около 3% в петък и компенсираха значителна част от загубите в предходната сесия, но нарастването на запасите от суровината в САЩ повишава притесненията за пренасищане на пазара, а продължаващите опасения за световната икономика ограничават поскъпаването.
В азиатската търговия фючърсите на европейския вид Brent се повишиха с 1.18 долара, или с 2.26%, до 53.34 долара за барел, след като преди това поскъпнаха с 3.1%. В четвъртък пазарите затвориха с понижение с 4.24%, или с 2.31 долара, до 52.16 долара за барел Brent.
Фючърсите на американския лек суров петрол (WTI) достигнаха 45.62 долара за барел, което е повишение с 2.26%, или с 1.01 долара, след като по-рано се повишиха с 3.6 процента. WTI затвори сесията в четвъртък с понижение от 3.48%, или 1.61 долара, до 44.61 долара за барел.
Запасите на петрол в САЩ през седмицата, която завърши на 21 декември, се увеличиха с 6.9 милиона барела, до общо 448.2 милиона, сочат обявените от частния Американски институт за петрола (API).
Цените на петрола паднаха до най-ниските си нива за повече от година в четвъртък, ден след най-голямото им еднодневно рали за последните две години, притиснати от притесненията за световната икономика и данни за недостига на доставки.
Съединените щати вече са най-големият производител на суров петрол в света, добивайки по 11.6 млн. барела на ден, което е повече от производството на Саудитска Арабия и на Русия по отделно.
Междувременно руският министър на енергетиката Александър Новак заяви в четвъртък, че нарастващият протекционизъм и непредсказуемостта на американската администрация са допринесли значително за глобалната нестабилност на цените на петрола през последните две години.
Новак каза още, че Русия ще намали производството си с между 3 и 5 милиона тона през първата половина на 2019 г. като част от сделка между производители. В началото на декември.