Цените на петрола имат потенциал да се повишат до 100 долара за барел 2

29.03.2024 | 11:00
по статията работи: econ.bg
Цените на петрола имат потенциал да се повишат до 100 долара за барел
Снимка: Sxc.hu

Цените на петрола имат потенциал да се повишат до 100 долара за барел до края на лятото в Северното полукълбо, но има много неща, които могат да провалят тази прогноза, пише петролният анализатор на Bloomberg Джулиан Лий.

Анализаторите на JPMorgan Chase & Co. изложиха сценарий, според който петролът сорт Брент ще достигне трицифрени стойности до септември, което ще се случи за първи път от две години насам.

Катализаторът е решението на Москва да намали допълнително производството през следващото тримесечие.

Този ход, обявен като част от координираното удължаване на ограниченията на добива от група членове на ОПЕК+ този месец, ще доведе до намаляване на руската квота под 9 млн. барела дневно до юни, което ще я върне в съответствие с целта на Саудитска Арабия.

Според анализаторите ръстът в цената на петрола може да бъде засилен от възможността производителите от ОПЕК+ да решат на срещата си през юни да удължат съкращенията до края на годината. Според тях вероятността за удължаване е 50 на 50.

Съкращенията на ОПЕК+ обръщат пазара на петрол | Перспективите се обръщат от излишък към дефицит, тъй като групата удължава свиването на добива

Според прогнозата на Международната агенция по енергетика (МАЕ) това би било достатъчно, за да се стигне до дефицит на доставките на пазара за цялата година.

Но дори и съкращенията да бъдат удължени, ръстът на цените не е предрешен.

Цените на бензина в САЩ се повишават и до май могат да достигнат 4 долара за галон (3.78 литра). Това може да е достатъчно, за да се намали ръстът на търсенето или да се предизвика ново освобождаване на суров петрол от стратегическия петролен резерв на страната.

В помещенията за съхранение все още има достатъчно количество, за да стане това възможно.

Има и търсене. Този месец МАЕ повиши прогнозата си за 2024 г. с 200 000 барела на ден. Но ръстът все още е малко повече от половината от този през миналата година. Високите разходи по заемите и силният долар все още могат да предизвикат сериозни смущения в световното потребление.

Що се отнася до самата Русия, Москва не е известна с изпълнението на обещанията си за добив.

През януари тя почти постигна целта си за доброволно съкращаване на добива за първи път, откакто пое ангажимент за ограничаване на добива през миналата година. Но през миналия месец производството отново нарасна.

Трицифрените цени на петрола може отново да се появят в съзнанието на анализаторите, но пътят до тях все още е осеян с препятствия./Bloomberg 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...