Цените на петрола се понижават и във вторник, заради очакванията за увеличаване на добивите на суровината в САЩ и надеждата, че страните от Организацията на износителките на петрол (ОПЕК) ще компенсират иранския петрол заради санкциите на САЩ срещу Иран, но анализаторите твърдят, че пазарите остават недостатъчно балансирани между търсенето и предлагането.
Забавянето на китайските фабрични поръчки и на обслужващите индустрии през април също оказват влияние върху цените на суровия петрол, заявиха търговците, тъй като най-голямата икономика на Азия все още се бори да си върне възходещия тренд.
В азиатската търговия фючърсите на суровия петрол сорт Brent се понижиха до 71.75 долара за барел, което е поевтиняване с 29 цента или с 0.4% от последната сделка в понеделник. В същото време фучърсите на американския лек суров петрол (WTI) спаднаха с 15 цента или с 0.2%, до 63.35 добара за барел спрямо нивата при затваряне на търговията в понеделник.
Цените на петрола се повишиха с около 40% между януари и април, предизвикани от съкращенията на доставките, водени от доминиращия в Близкия изток картел ОПЕК, както и заради санкциите на САЩ срещу Иран и Венецуела.
Котировките на „черното злато", обаче, попаднаха под натиск в края на миналата седмица, след като американският президент Доналд Тръмп открито оказа натиск върху ОПЕК и неговия де-факто лидер Саудитска Арабия да увеличат производството, за да посрещнат недостига на доставки, причинен от затегнатите санкции срещу износа на ирански петрол.