Цените на петрола спаднаха по време на азиатската търговия, заради неочаквания ръст на запасите на суровината в САЩ, както и заради опасенията, че въпреки споразумението за намаляване на добивите страните-производителки от ОПЕК са експортирали повече петрол през ноември, обобщава агенция „Ройтерс".
Към 9 часа българско време фючърсите на сорта Brent се търгуваха по 55.10 долара за барел, което представлява понижение с 1.11% спрямо края на вчерашната търговия. Спаднаха и котировките на американския лек суров петрол WTI с 1.19 процента до 52,35 за барел.
Обявените снощи данни на Американския институт по петрола (API) показват, че запасите на „черното злато" са нараснали с 4,7 млн. барела до 490,1 млн. барела за седмицата, докато анализаторите очакваха спад на запасите с 1,6 млн. барела.
Суровинните пазари, както и валутните и фондовите, също очакват решението на Федералния резерв на САЩ за лихвите, което може да доведе до ново поскъпване на долара и да повиши цената на петрола, който се търгува в американската валута.
„Петролните пазари продължиха да задържат търгуваните обороти, като цените и на двата сорта - Brent и WTI, започнаха леко да спадат още в края на вчерашната търговия преди API да обяви данните за запасите на суровината в САЩ", коментира пред „Ройтерс" Джефри Холи, пазарен анализатор в OANDA в Сингапур.
Много паразни играчи пък свързват понижението на цените с доклада на Международната енергийна агенция (МЕА), според който добивите на петрол в страните-производителки от ОПЕК са достигнали 34,2 млн. барела в денонощие през ноември, което е с 500 000 барела повече от официално обявените резултати на картера миналата седмица по време на срещата на министрите на петрола във Виена.
А това означава, че глобалните доставки на петрола са достигнали рекордните 98,2 млн. барела в денонощие през ноември в страните от ОЕПК. Техният аргумент е, че по този начин те са компенсирали спадналите добиви в другите държави, които не членуват в картела.