Цените на петрола в днешната търговия спаднаха, след като вчера Агенцията за енергийна информация (EIA) на САЩ обяви, че запасите на „черното злато" са се увеличили през седмицата, която завърши на 17 февруари. Спадът на котировките не е съществен, тъй като въпреки данните за нарастване, те се оказваха значително по-малко от прогнозираните.
Два дни преди това Американският петролен институт (API) обяви изненадващо намаляване на американските седмични петролни запаси с 0.6 млн. барела, докато очакванията на анализаторите бяха за ръст с 2.3 млн. барела. Това беше и основната причина вчера американския лек суров петрол WTI да поскъпне с 1.6% до 54.45 долара за барел, а европейския вид Brent да се покачи със 71 цента, достигайки 56.54 долара за барел.
Данните от снощи на EIA обаче показват, че запасите на суровината в САЩ са нараснали с 564 000 барела, докато анализаторите очакваха по-значително увеличение до 3,5 млн. барела.
Затова и петролът WTI спадна с 12 цента или с 0,2%, до 54,33 долара за барел. За цялата отминаваща седмица обаче петролът е поскъпнал с 1,8%, което е най-силното седмично покачване за 2017 година. В същото време и европейският вид Brent спадна с 12 цента, или с 0,2%, до 56,46 долара за барел, като отчита седмичен ръст от 1,1 процента.
Агенция „Ройтерс" припомня, че страните от ОПЕК и други държави-производителки на петрол, вкл. и Русия, сключиха споразумение от началото на 2017 г. да започната да намаляват добивите си и към средата на годината съкращенията да достигнат общо 1,8 барел в денонощие, за да бъде решен проблемът с пренасищането на пазара, което предизвика спад на цените след 2014 година. Спазването на споразумението е една от причините цените да нарастват от средата на януари.
За да не се случи очакваното поскъпване и респективно постигане на пазарен баланс на предлагането на суровината, добивите на петрол и особено на шистов петрол в САЩ постоянно нараства, както и на запасите на „черното злато", като се има предвид, че САЩ са най-големият потребител на петрол в света.