Цените на пшеницата се възстановяват след временния спад

27.06.2022 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Руският износ на зърно продължава да намалява, като миналата седмица са изнесени 220 000 тона спрямо 340 000 тона седмица по-рано
Цените на пшеницата се възстановяват след временния спад
Снимка: под лиценза на creative commons

Дискусиите за деблокиране на украинския износ на зърно, заедно с бързия темп на прибиране на реколтата в ключови производствени центрове в САЩ и Европа, оказаха натиск върху международните цени на обикновената пшеница през последните дни, въпреки че от сряда някои признаци на възстановяване започнаха да се появяват на фондовите пазари .

В Чикаго цените на фючърсите се покачиха с 0,7% до $9,94/бушел, като ден по-рано паднаха до 9,73$/бушел, най-ниското ниво от 29 март. В Euronext във Франция цените на септемврийските договори бяха 370,30 евро (391,84 долара)/тон в сряда, като преди това паднаха до 366,75 евро, което беше най-ниската цена за тези договори за период от почти два месеца.

Междувременно в следващите дни се очаква да започне жътвата на пшеница в Русия и според оценките на консултантската компания Sovecon страната изглежда върви към рекордно производство от 89,2 милиона тона.

Според същата компания обаче руският износ на зърно продължава да намалява, като миналата седмица са изнесени 220 000 тона спрямо 340 000 тона седмица по-рано.

Турция очаква в близко бъдеще да се проведе четиристранна среща в Истанбул за износа на украинско зърно. Това съобщи в неделя официалният представител на президента на Турция Ибрахим Калин в ефира на  телевизионния канал Habertürk .

„В момента водим преговори с Русия и Украйна. Очакваме резултати в близко бъдеще и провеждане на среща в Истанбул между представители на Руската федерация, Украйна, Турция и ООН“, каза той.

„На тази среща ще бъде обсъден механизмът на доставките. В момента се работи по този план“, каза Калин. Той добави, че процесът по определяне на безопасен морски коридор и започване на доставките на зърно ще отнеме три до четири седмици. Според Калин, сега говорим за доставка на около 40 милиона тона зърно както от Украйна, така и от Русия. „Това е сериозна цифра, около 30-35% от световните обеми“, подчерта той.

Въпросът за създаването на зърнен коридор беше обсъден на 8 юни на преговорите в Анкара от руските и турските външни министри Сергей Лавров и Мевлют Чавушоглу. Руският президент Владимир Путин каза по-рано, че Москва ще гарантира безпрепятственото преминаване на кораби, превозващи украинско зърно, ако Киев разчисти своите пристанища от мини и може да осигури износа на стоки през контролирани от Русия пристанища като Бердянск и Мариупол.

В Москва на 21 юни се проведоха преговори между военните делегации на Турция и Русия по въпроса за създаване на безопасен коридор за износ на украинско зърно. Турското външно министерство и министерството на отбраната ги нарекоха положителни и конструктивни, като отбелязаха, че е решено консултациите да продължат. Твърди се, че турският президент Ердоган и генералният секретар на ООН Антониу Гутериш ще участват в предстоящата четиристранна среща по въпроса за зърното.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...