Цените на електроенергията от 1 юли да се увеличат средно с 1,99%. Това предвижда проекторешението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
Въпреки възраженията на всички дружества по веригата, че не се компенсират достатъчно разходите им, държавният регулатор е оставил без промяна предложенията на работната група, която работи по формирането на цените за сектор електроенергетика и ги представи в края на изминалата седмица, информира iNews.
За клиентите на "ЧЕЗ Електро България" увеличението е 1,53 процента, за клиентите на "ЕВН България Електроснабдяване" - 1,22 процента, а на "Енерго-Про Продажби" - 3,64 процента. С 2,93% се предвижда да се намали крайната цена за клиентите на ЕРП "Златни пясъци".
В същото време цената "задължения към обществото" скача над два пъти - от 18,93 лв. за мегаватчас на 40,21 лв. за мегаватчас. Сумата се заплаща от всички дружества по веригата на цените - от присъединените към електроенергийната система крайни клиенти на свободния пазар на електрическа енергия, клиентите на доставчика от последна инстанция, електропреносното /ЕСО/ и електроразпределителните дружества /ЕРП-та/.
Представители на големите индустриални предприятия вече предупредиха, че това увеличение ще се отрази много сериозно на техните оперативни разходи.
НЕК пък възрази срещу намаляването на цената за крайните снабдители с 4,3 процента - от 125,32 лв. на мегаватчас на 119,87 лв. на мегаватчаса, при заложено в същото време увеличение на крайната цена за битовите потребители. НЕК има забележки и по модела на ценообразуване, като най-остри критики държавната електрокомпания отправя към КЕВР заради неясноти около тарифирането и измерването на електроенергията от весокотехнологично комбинирано електропроизводство.
Електроразпределителните дружества също не са доволни заради непризнати приходи за инвестиции, както и по-ниски от реалните им технологични разходи.
Проекторешението на КЕВР ще бъде разгледано на обществено обсъждане на 10 юни. Окончателното решение на регулатора трябва да бъде взето на 30 юни.