Цените по морските курорти може да паднат с 20% при късните записвания

14.08.2017 | 11:50
по статията работи: econ.bg
България трябва да залага повече на алтернативните преживявания, които да привличат платежоспособни туристи, твърди експерт
Цените по морските курорти може да паднат с 20% при късните записвания
Снимка: БГНЕС

След 20 август започва понижението на цените по морските курорти. Отстъпките може да достигнат до 20% в сравнение с цените в началото на месеца. Това каза директорът на Института за оценки и анализи в туризма Румен Драганов по bTV.

Цените за късните записвания за почивки по нашето Черноморие варират средно между 20 лева на вечер за нощувка до 35 лева за ол инклузив. Така на четиричленно семейство ваканцията може да излезе по 80 лева на вечер.

Делът на късните записвания достига между 20 и 30%. Сравнително малко българи избират почивка от днес за утре, сочат наблюденията на туристическия бранш.

През август чуждите туристи у нас ще са с малко над 4% повече на годишна база, сочат данните на Института. Много по-сериозен е ръстът на записванията в последния момент (т.нар. last minute оферти). Ръстът за германския пазар е от над 70%, двуцифрен е скокът и на други пазари, показва още статистиката на Института.

Към момента по-популярни са ранните записвания, защото позволяват на хората да планират почивката си и също да постигнат добра цена. Почивка или пътешествие в последния момент избират хора, които могат да си вземат отпуск по всяко време – пенсионери и такива със свободни професии.

Когато заможни българи отиват на почивка по света, те са в две групи – такива, които искат лукс, и такива, които търсят нестандартно преживяване, посочи Димитър Попов от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. По думите му нараства броят на тези, които са готови да дадат няколко хиляди евро за пътешествие на далечно и екзотично място – даже и да е свързано със спане на палатка или в бунгало без особени удобства.

Според него България също трябва да залага повече на алтернативните преживявания като ловен туризъм, следене на редки птици и други, които привличат платежоспособни туристи. „И 7-звезден хотел да направим в Слънчев бряг, никога няма да е луксозна почивка. Може хотелът да е 7 звезди, декорът е еднозвезден”, посочи Попов.

По отношение на известния курорт Драганов отбеляза, че някои заведения получават „нерегламентирана държавна помощ” заради липсата на по-тежки санкции за високите нива на шум: „Никъде по света в 1:15 няма такъв гръм и трясък и някой да спори с властта – това е невъзможно”, посочи той. Според него „този терор в Слънчев бряг намалява конкурентоспособността на целия туристически комплекс и региона”.

Той смята, че предвожданите от вицепремиера Валери Симеонов проверки няма да отблъснат туристите. По думите му в Слънчев бряг младежите са едва 10-15%, а останалите хора искат преди всичко спокойствие.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...