Централната банка на Русия планира достъп на чуждестранни банки до цифровата рубла

16.10.2023 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Централната банка на Русия подготвя регулаторна рамка за чуждестранните банки за достъп до цифровата рубла от 2025 година Това ще позволи на трансграничните плащания да заобикалят SWIFT, коментират експерти
Централната банка на Русия планира достъп на чуждестранни банки до цифровата рубла
Снимка: под лиценза на creative commons

Централната банка на Русия подготвя регулаторна рамка за чуждестранните банки за достъп до цифровата рубла от 2025 година Това ще позволи на трансграничните плащания да заобикалят SWIFT, коментират експерти.

В проекта на инструкции, регулаторът прави промени в плановете на сметки на банките и създава специална сметка, в която ще бъдат взети предвид цифровите рубли на чуждестранни кредитни организации. Тази част от документа ще влезе в сила от 1 януари 2025 година.

Изчисленията ще се извършват в съответствие с разпоредбите „На платформата за цифрова рубла“. Настоящата разпоредба не позволява на чуждестранни компании да извършват плащания в цифрови рубли. Новите законопроекти на регулатора ще премахнат това ограничение. Предвижда се чуждестранните банки да могат да използват цифровата рубла за извършване на трансгранични преводи, заобикаляйки системата SWIFT.

Според Ярослав Шитсле, ИТ експерт, чуждестранните банки могат да се присъединят към платформата за цифрова рубла, за да извършват международни транзакции, заобикаляйки SWIFT. „Това може да бъде всяка банка, която е готова да сключи споразумение с Централната банка на Руската федерация. Не се нуждаете от собствена цифрова валута за това“, отбеляза той. За това през 2022 г. говореше и заместник-председателят на Централната банка Олга Скоробогатова.

Цифровата рубла е уникален електронен код (токен). За разлика от криптовалутата, тя се емитира изключително от Банката на Русия. Освен това е обезпечен със златни и валутни резерви и е обвързан със стойността на националната валута. Цифровите рубли ще се съхраняват в цифрови портфейли.

На 1 август 2023 г. влезе в сила законът за цифровата рубла. Сега руската рубла се представя в три форми: парична, безналична и цифрова. От 15 август общо 13 банки провеждат тестови операции с цифровата рубла. До 2025 г. регулаторът не планира да задължава банките да се свързват с цифровата рубла.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...