Централните банкери на Либия не могат да влязат в собствените си трезори

14.05.2016 | 16:39
по статията работи: Даниел Василев
Правителството е разделено на две , а властите в Триполи отказват да предоставят кода
Централните банкери на Либия не могат да влязат в собствените си трезори
Снимка: Thinkstock/Guliver

Трезор централната банка на Либия в източния град Бейда съдържа златни и сребърни монети на 184 милиона долара. Това би трябвало да е изключително добра новина за институцията, предвид тежкия недостиг на чуждестранна конвертируема валута, а и на местни динари, в страната. Но се оказва, че централните банкери са изправени пред някои проблеми.

На първо място, трезорът е заключен с 5-цифрен код. По принцип това не е нещо изненадващо. Затруднението идва от това, че централните банкери в Бейда нямат кода. Той е достъпен на колегите им в Триполи, който обаче е под властта на противниково правителство, което отказва да предостави паролата. Още по-лошото е, че монетите изобразяват лика на бившия лидер на страната Муамар Кадафи. Той беше свален, пленен и убит през 2011 г. и продажбата на злато от този период може да се окаже проблематична.

Не мога да ги продам в настоящия им вид“, посочи гуверньорът на централната банка на източна Либия Али Ел Хибри пред Wall Street Journal. “Не искам да пораждам конфликти на улицата, рекламирайки монети с образа на Кадафи“, допълни още той.

Същевременно централната банка вече е направила поръчка за следващия транш от динари, които се отпечатват от чуждестранна частна фирма, 4-те милиарда динара ще са на нейно разположение едва след месеци – време през, което трезорите ѝ, до които работещите в институцията имат достъп, най-вероятно ще останат почти напълно празни.

Ел Хибри вече се е договорил с търговци на злато и сребро за продажбата на монетите, ако те ги претопят и заличат образа на Кадафи, но докато това се случи подчинените му ще трябва да се справят с почти 50-годишен британски трезор, като може би единствените, на които могат да разчитат, са двамата касоразбивачи, които успяха да проникнат в няколко други трезора на режима на Кадафи и с парите подпомогнаха бунтовете от преди 5 години. Но самите те едва ли ще могат да разчитат на външна подкрепа.

Всички чертежи на трезора се намират в Триполи“, изтъкна единият от тях, познат като Халед. „От там няма да ни изпратят копия“, допълни той.

От централата на банката изпращат месечно 23,5 милиона долара до източната част на страната, с които трябва да се изплатят заплатите на публичните служители, но според Хибри това е само малка част от необходимите 257 милиона долара. „Така че те не ни помагат“, посочи той.

Колегите му в Триполи отказват да коментират случая. В миналото те нееднократно изразяваха нежеланието си да изпращат средства на изток, тъй като централната банка в тази част на странта открито признава, че финансира бойци против централното правителство в столицата.

Монетите са емитирани през 1979 г., за да отбележат 10-годишнината от завземането на властта от Кадафи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...