Централните банки рязко увеличават покупките на злато

02.11.2018 | 13:55
по статията работи: econ.bg
Според представения в четвъртък последен тримесечен доклад на WGC, търсенето на злато от страна на централните банки в световен план е отбелязало ръст от 22% през третото тримесечие в сравнение с предходната година
Централните банки рязко увеличават покупките на злато
Снимка: БГНЕС

Централните банки са придобили злато в размер на около 5,8 милиарда долара през третото тримесечие на финансовата 2018 г. Това е най-солиден ръст на нетните покупки на благородния метал от 2015 година насам, съобщи в четвъртък Световният златен съвет (World Gold Council) , който е водещата пазарна организация за тази индустрия.

Според представения в четвъртък последен тримесечен доклад на WGC, търсенето на злато от страна на централните банки в световен план е отбелязало ръст от 22% през третото тримесечие в сравнение с предходната година, като банките са попълнили резервите си със 148,4 тона злато, предава националното радио.

В същото време обаче общото търсене на злато е било в размер на 964,3 тона, или с едва 6,2 тона повече от третото тримесечие на 2017 година.

Покупките на златни монети и кюлчета пък са скочили на годишна база с 28% до 298 тона, тъй като инвеститорите на дребно са се възползвали от по-ниските цени на златото, търсейки защита на техните инвестиции с оглед на отслабването на дадени валути и трусовете на пазарите на акции, посочва докладът на Световния златен съвет. Това се отнася най-вече за инвеститорите от развиващите се пазари, като в Китай, който е най-големият пазар в света за златни кюлчета и монети, търсенето през третото тримесечие се е увеличило с 25 на сто. Търсенето в Иран пък е нараснало до пет и половина годишен връх, допълва WGC.

Отчитайки данните за търсенето на злато в областта на технологичните приложения, през третото тримесечие на годината се наблюдава увеличение от 1% до 85,3 тона, което се дължи главно на използването на благородния метали при производството на смартфони и в автомобилния сектор.

Търсенето на златни бижута пък се е повишило с 6% спрямо година по-рано, като по-ниските цени на златото през юли и август са стимулирали т.нар. "ловци на изгодни стоки" най-вече сред чувствителните към цените потребители. Ръстът в търсенето на златни бижута в Индия и Китай е успял да надделее над слабостта, отчетна през третото тримесечие в Близкия изток.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...