Центърът за междукултурен диалог създава интердисциплинарна научна и образователна среда

19.03.2008 | 18:13
по статията работи: Апостол Апостолов
Днес в Софийския университет официално беше представен Центърът за междукултурен диалог. Центърът е финансиран чрез няколко различни проекта
Центърът за междукултурен диалог създава интердисциплинарна научна и образователна среда

Днес в Софийския университет "Св. Климент Охридски" официално беше представен Центърът за междукултурна комуникация и медиация към Факултета по класически и нови филологии (ФКНФ). На откриването присъстваха българският еврокомисар Меглена Кунева, ректорът на СУ проф. Иван Димитров, зам-министърът на културата Явор Милушев, деканът на факултета по Класически и нови филологии доц. Петя Янева. Събитието се организира по повод настоящата Европейска година на междукултурния диалог.




На снимката:
Явор Милушев, зам-министър на културата, еврокомисарят по защита на потребителите Меглена Кунева (на заден план), доцент Албена Василева, катедра "Романистика" към ФКНФ (вдясно на преден план)


Предвижда се в центъра да се провеждат обучения по проблемите на културата, обясни
доцент Албена Василева от Катедра "Романистика" към ФКНФ. В него ще работят преподаватели, студенти и докторанти, както от ФКНФ, така от Факултета по математика и информатика. "Няма постоянен състав на работещите. Вратите са отворени за всички, които предлагат интересна идея в областта на междукултурната комуникация", заяви Василева.

Създаването на центъра е станало чрез няколко различни проекта. В началото той е бил подпомогнат с проект на Агенцията на франкофоните. След това университетът е кандидатствал пред МОН с проект за целево финансиране, а оборудването е купено с университетски средства, поясни доцентът.

С помощта на центъра е създадена магистърска програма “Антропологически изследвания на Средиземноморието и Балканите: Италия - България" в рамките на специалността Италианска филология. Тази програма се осъществява с участието на партньори на Софийския университет от Института за фолклор при БАН и на Римския университет La Sapienza. Дистанционно лектори от Рим провеждат лекции на български студенти.

Освен това сътрудниците на центъра – студентите, докторантите и лекторите, изработват електронни курсове, които са новаторски както за дисциплините, така и за образователните технологии.


На срещата Василева поясни, че всъщност центърът съществува от много време. Но допреди две години е работил само по проблемите на франкофонията. Преди 2 години е взето решение да бъдат разширени концептуалните му търсения по отношение на многоезичието и на различните култури.


Центърът ще осъществява обмен на опит и с други дисциплини, извън областта на хуманитаристиката. Занапред ще бъдат канени и лектори от водещи европейски висши учебни заведения. Целта на центъра е да бъде полезен на всички факултети в Алма матер, да се превърне в поле на интердисциплинарни изследвания, каза доц. Василева.

Зам.-министърът на културата Явор Милушев припомни приноса на Министерството на културата за развитието на межукултурния диалог в рамките на Европейската година на междукултурния диалог. Той акцентира върху дългосрочната политика на министерството за развитието на междукултурната комуникация.

Преди дни
министърът на културата проф. Стефан Данаилов представи в Загреб националния проект "Къща", припомни Милушев

В
рамките на Европейската година на междукултурния диалог ще се организират съвместни прояви с други европейски и неевропейски страни, в които българското ще се открои – съхраняването на различията в културните традиции на отделните народи е един от фундаментите на философията за обединена Европа – държавите се присъединяват със своите различия, обясни зам.-министърът. Той припомни и за едно от най-големите предизвикателства пред ЕС - осъществяването на истински диалог между нациите.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 26.11   1335 г. – Провежда се първата среща на Вишеградската тройка – между кралете на Полша, Унгария и Чехия, на която се формира Антихабсбургски съюз. 1394 г....