Председателят на Народното събрание Цецка Цачева бе приета от принцесата на Мароко Лала Мерием, най-голямата сестра на крал Мохамед Шести, през първия ден от официалното си посещение в страната.
Възприемам аудиенцията при Нейно кралско височество като израз на голямо внимание и уважение към българския народ и към парламента на България, заяви Цачева, цитирана от БТА. Тя посочи, че срещата е в навечерието на 2011 г., когато се навършват 50 години от установяването на дипломатически отношения между двете страни. Цачева увери принцесата, че България приветства успехите на Мароко в политическата, икономическата и социалната област под ръководството на крал Мохамед Шести и изцяло подкрепя стратегическия избор на страната за сближаване с ЕС.
В знак на уважение председателят на Народното събрание подари на принцесата авторско копие на съд за розово масло - част от съкровище от времето на Първата българска държава, чийто оригинал се пази във Виенския исторически музей. Цачева покани принцеса Лала Мерием да посети България.
Като първата жена председател на българския парламент не мога да не отбележа със задоволство и да не приветствам отвореността на кралската институция на Мароко към женската компетентност, отбеляза Цецка Цачева. Тя подчерта, че кралството заема първо място сред арабските държави като дял на жените, представени в парламента. Председателят на Народното събрание обърна внимание и на факта, че принцесата се интересува от изкуство и по тази причина в българската делегация са включени артисти от Софийската опера и балет, които за първи път ще имат изпълнение на мароканска сцена. Цачева изяви пред принцесата готовност да подкрепи всяка инициатива, която ще разшири културния диалог между двете страни.
Цачева е останала силно впечатлена и от активната обществена дейност на принцеса Лала Мерием, най-вече от социалните и хуманитарните й мисии, свързани с ролята на жената в обществото. Принцеса Лала Мерием е председател на парламента на децата в Мароко. Цачева е запознала сестрата на крал Мохамед Шести със специалната образователна програма на българския парламент, която дава възможност Народното събрание да бъде посещавано всекидневно от ученици и младежи.