"Нито една кражба на съоръжения на ЧЕЗ не е регистрирана в Западна България през последното денонощие", показва статистиката на компанията.
„Подобна позитивна новина е прецедент от много време насам. Липсата на посегателства срещу съоръженията ни може да се превърне в трайна тенденция едва когато бъдат приети законодателните промени, засягащи търговията с цветни метали", каза Росен Йорданов, директор на дирекция „Експлоатация и поддържане" в ЧЕЗ.
През първите 4 дни от новата година на територията, обслужвана от ЧЕЗ, са регистрирани 16 кражби на съоръжения на компанията. Посегателствата са засегнали общо над 600 клиенти и са нанесли щети на стойност над 15 хил. лева.
За три години - от началото на 2008 г. до края на 2010 г., ЧЕЗ и клиентите на компанията са ощетени с над 18,6 млн. лв. заради кражби на съоръжения по мрежата на компанията. Освен преки щети от кражбите на самите съоръжения компанията търпи загуби и вследствие на пoсегателства, които повреждат съоръженията и налагат подмяната им.
Само през 2010 г. ЧЕЗ е отделила близо 10 млн. лева, или около 14% от одобрената от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) годишна инвестиционна програма от 71 млн. лева, за възстановяване на щети, нанесени при кражби на кабели, или за ремонт на повредени вследствие на незаконни посегателства съоръжения.
През 2010 г. компанията отчита 93% ръст на преките щети от кражби на съоръжения в сравнение с 2009 г. Разходите по подмяна на увредени при посегателства кабели през 2010 г. са се увеличили със 183% в сравнение с 2009 г.