Част от рудниците за цветни метали в България може да бъдат закрити

18.08.2008 | 17:33
по статията работи: econ.bg
Минният бранш иска нов Закон за подземните богатства
Част от рудниците за цветни метали в България може да бъдат закрити

Част от рудниците, които се занимават с добив на оловно-цинкови руди в България, може да бъдат закрити през следващата година, съобщи Петър Петров, изпълнителен секретар на минно-геоложката камара, цитиран от Дневник.bg.  Причина за това е започналата през миналата година тенденция за спад на цените на цветните метали. "Закриването на мините ще бъде временно, докато конюнктурата на пазара отново стане благоприятна", обясни Петров. Изказването му беше направено на честването на Деня на миньора в София.

Справка в информационната система на Bloomberg показва, че на 17 август 2007 г., тримесечен фючърс за тон олово е струвал 2890 долара на Лондонската борса за метали. Година по-късно цената му е 1689.5 долара за тон. Стойността на цинка с доставка след три месеца, към момента е 1671.5 долара за тон, в сравн ение с 3071 долара за тон на същата дата през миналата година.

Мините, които добиват олово и цинк в страната са "Горубсо - Златоград", "Горубсо - Кърджали", "Горубсо - Лъки" и "Рудметал". Все още няма информация кои от тях са заплашени от закриване.

Основен пропуск в минния бранш за миналата година са сравнително слабите инвестиции в подземния добив. Недостигът им е странен, като се има в предвид досега високата цена на цветните метали. Една от причините е забавянето на Министерството на икономиката и енергетиката при предоставянето на концесии, допълни Петров.

С подобно мнение излезе и Божидар Данев, председател на Българската стопанска камара, който определи като "игри" предоставянето на концесии от министерствата. Според него една от сериозните причини за забавянето на сектора са административните пречки. Данев призова минния бранш да се възползва от "икономическата си сила" в момента, за да оказва влияние върху държавната политика.

От минно-геоложката камара заявиха, че ще продължат да се борят за нов Закон за подземните богатства, тъй като приетия преди по-малко от месец не е удовлетворителен за бранша. "Изненадани сме, че много от нашите добре мотивирани искания за промени, не бяха взети под внимание от народните представители", каза Лъчезар Цоцорков, председател на камарата. От браншовата организация са изпратили писмо до европейските институции, в което искат становището им относно промените в последния закон. "Надяваме се, че тяхното становище ще успее да обеди и властта в България", допълни Цоцорков.

Представителите на минния бранш се обединиха около идеята, че приватизацията на ТЕЦ "Бобов дол" е крачка в положителна посока за развитието на въгледобива. Причина за това е затварянето на производствения цикъл, като в една организация ще се добиват суровините и ще се произвежда енергия. ТЕЦ-ът беше продаден преди два месеца на контролираната от Христо Ковачки компания "Енергия МК".

"Основният проблем във въгледобива е сериозната нужда от инвестиции, обясни Петров както и поетите от страната ангажименти свързани с производството на парникови газове.В момента 42% от енергията се произвежда от български въглища.  
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...