Частните болници поискаха НЗОК да договаря цените на онколекарствата с производителите

23.01.2020 | 17:05
по статията работи: econ.bg
Според частните болници решението е не те да провеждат поръчки, а да се смени моделът на договаряне и заплащане
Частните болници поискаха НЗОК да договаря цените на онколекарствата с производителите
Снимка: под лиценза на creative commons

Седмица след като се разбра, че за едно и също онкологично лекарство Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е плащала седем пъти повече на частни болници, отколкото на държавни и общински, заради законовата възможност те да не обявяват обществени поръчки, а здравният министър Кирил Ананиев обяви, че тя ще отпадне, от Националното сдружение на частните болници обявиха, че това противоречи на европейското право и няма да реши проблема.

Според сдружението прокараният от депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов текст частните болници да не обявяват поръчки не е лобизъм, а отговор на смисъла и съдържанието на Директива № 2014/24/ЕС.

"В публикуваната на интернет страницата на НЗОК справка се вижда ясно, че цената на закупуване на pemetrexed е различна при различните болници, независимо дали са провеждали или не обществени поръчки. Вижда се ясно, че има разлика до 5 пъти в цената при болници, провеждали обществени поръчки. Провеждането на обществена поръчка не гарантира нито най-ниска цена, нито еднаква цена за всички лечебни заведения", се посочва в позицията.

Според частните болници решението е не те да провеждат поръчки, а да се смени моделът на договаряне и заплащане.

"Предлагаме процедурите на договаряне, отпускане и заплащане на лекарствата за лечението на злокачествени заболявания в болнични условия да се изградят аналогично на процедурите, прилагани при лекарствата за домашно лечение. Казано накратко, вместо да се провеждат над 30 търга по няколко пъти в годината, НЗОК да договори с производителите цената на доставка и да заплаща директно на тях. Така цената ще е еднаква за всички, а бидейки единствен купувач, касата може да договори много по-добри условия на доставка, в това число и най-ниските възможни цени. Така освен това ще се реши и проблемът, който сегашната процедура създава на притежателите на разрешение за употреба, свързани със задължителна отстъпка от цената, която поради разликите създава трудности и дори невъзможност за изпълнение. Не на последно място, ако се приеме този подход, няма да се налага да се нарушава европейското право, с всичките неблагоприятни последици от това", посочва сдружението.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 10.04   428 г. – Несторий става патриарх на Константинопол. Три години по-късно е свален от поста заради обвинения в ерес. 837 г. – Халеевата комета прави най-близкия...